Správná barva je základ. Zvolte pro svou nemovitost tu nejvhodnější

Pokud stavíte či jste stavěli dům, jistě jste strávili nemalý čas nad rozhodnutím, jaká barva, tedy jaký odstín by měl mít váš dům zvenku. Nejen dominantní barvu fasády, ale také jakou barvu zvolit na okna, dveře, plot a další externí části, které všechny dohromady výrazně ovlivňují to, jakým dojmem bude váš dům působit.

Obecně samozřejmě platí to, že čím výraznější a nápadnější barvy použijete, tím více pozornosti bude váš dům poutat. Můžeme říci, že trendem současné doby je nejčastěji neutrální barva fasády, která je doplněná o výraznější barvy doplňků domu. Pojďme se na některé barvy a způsob jejich použití podívat blíže.

Námořnická modrá

Pokud jde o modrou barvu, můžete ji zvolit jako dominantní barvu, ale buďte připraveni, že jde o výraznou barvu, která je v našich zeměpisných šířkách poněkud netypická. Vhodnější je proto spíše její umírněnější použití opět například na dveře, okna či plot. Velmi dobře vypadá zejména v kombinaci s béžovou barvou, ale také s šedou či bílou. Modrá barva je navíc známá svými uklidňujícími účinky, a váš dům tak zútulní.

Šedá

Šedá barva je pro svou neutrálnost a elegantnost velmi často používanou barvou. Ve světlejších odstínech se používá pro fasádu nebo jako dominantní barva dřevěného obložení domu, ve tmavších odstínech se s ní pak lze setkat například v podobě dveří a oken, rolet či římsy. Navíc ji můžete velmi snadno zkombinovat i s mnoha dalšími barvami a výsledný dojem je vždy příjemný.

Béžová

Klasická neutrální barva fasády či dřevěného obložení, která je oblíbená již několik desetiletí, je elegantní, pozitivní a dobře se s ní kombinují další výraznější barvy, kterými dům oživíte v podobě oken, dveří, okapů či plotu. Jejím mírným nedostatkem je, že jsou na ní v průběhu doby více patrné nečistoty.

Červená

Podobně jako modrá, je i červená barva velmi intenzivní a nápaditá, proto se vyplatí ji použít umírněně. Opět v závislosti na barvě hlavní fasády může oživit a ozvláštnit například vstupní dveře, parapety či další ozdobné části domu. Vhodnější jsou spíše tlumenější než jasně červené tóny.

Hnědá

Po béžové a šedé je další klasickou barvou pro exteriéry rodinných domů hnědá, ve svých různých odstínech. Ve světlejších odstínech ji najdeme na fasádách, v tmavších odstínech poté především na dveřích, oknech či plotech a garážích. Hnědá je krásná barva, ale sama o sobě je poněkud nudná, nebojte se proto jejího oživení pomocí jasnějších a výraznějších barev, jako je bílá, žlutá či světle modrá.

Fotografie: iStockphoto

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]