Celoroční požitek z uchovaného ovoce: Mezi možnosti konzervace patří mražení, zavaření a sušení

Fotografie: A01333649 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Nic se nevyrovná radosti ze sbírání čerstvého ovoce ze zahrady a jeho lahodné chuti. Když však máte přebytek zralých plodů, je škoda je nechat zkazit. Zjistěte, jak si je můžete uchovat i na několik měsíců.

Konzervačních technik je hned několik a každá je trochu jiná. Společná jim však je jejich schopnost udržet ovoce dlouho čerstvé a zabránit tomu, aby se do něj pustily hnilobné bakterie. Zatímco některé druhy ovoce, především jablka, lze na vhodném místě skladovat i několik měsíců, většina měkkého ovoce podléhá po utržení rychlé zkáze a ani v lednici dlouho nevydrží. Tyto metody uchovají jeho chuť, a vy si tak budete pochutnávat na zahradním ovoci i uprostřed zimy.

Zavařování

Je to asi nejoblíbenější metoda, jak uchovat ovoce i po několik let. Její výhodou je, že sklenice nemusíte uchovávat v lednici, a můžete si tak udělat skutečně velké zásoby sezónního ovoce. Ze zavařeného ovoce můžete připravovat buchty, zmrzliny, smoothie či koktejly, nebo je můžete použít jako kompot k hlavnímu chodu.

Důležité je ukládat ovoce do pečlivě sterilizovaných sklenic, aby žádná bakterie nebo plíseň neměla šanci obsah sklenice znehodnotit. Ovoce se zpravidla zalévá cukrovým nálevem a zavařuje se v hrnci nebo v troubě. Každý druh ovoce může mít jinou dobu a teplotu zavařování. Poté je důležité nechat sklenice dobře oschnout, než je uložíte k zimnímu spánku do sklepa.

Mražení

Je to pohodlná metoda, která zachovává přirozenou chuť a texturu ovoce. Po rozmrazení se tak ovoce asi nejvíce blíží tomu čerstvému. Před zmrazením ovoce omyjte a nechte důkladně oschnout. Větší ovoce můžete pokrájet na menší kousky. Důležité je, abyste dali ovoce nejprve zmrazit rozložené na tácku tak, aby se vzájemně nedotýkalo. Až poté je sesypte do sáčku nebo krabičky.

Při zavařování už píle nepřijde nazmar. Lidové chyby zahrnují nešťastné množství i výběr přísad

mražené potraviny
Fotografie: Freepik

Sušení ovoce

Tato technika má drobnou nevýhodu v tom, že zcela pozmění strukturu i chuť ovoce. Nehodí se tak k přípravě buchet, ale zase je výborné do domácího müsli, smoothie, koktejlů nebo jako zdravé zobání k televizi. Výhoda je také v tom, že po důkladném vysušení můžete ovoce skladovat na suchém místě v kuchyni nebo spíži po opravdu dlouhou dobu.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]