Správná ochrana dřevěných staveb je klíčová pro délku jejich životnosti a může vám ušetřit spoustu peněz

Fotografie: iStockphoto

Víte, jak vybrat nejlepší antiseptikum? Dřevěné domy a další budovy ze dřeva patří mezi ty nejšetrnější k životnímu prostředí. Kromě toho je dřevo v naší zemi běžným materiálem. Je cenově dostupný téměř pro každého díky velkému sortimentu druhů. Ze dřeva můžete postavit úžasný venkovský dům.

Dřevo patří mezi méně odolné materiály

Vlivem přírodních faktorů, jako jsou srážky, voda, silný vítr, hmyz a mikroorganismy nebo ultrafialové záření, je strom zničen bez zvláštní ochrany. Strom ničí hlavně vlhkost. Jeho účinek je poté po dlouhou dobu nepostřehnutelný, ale když vlhkost pronikne do dřeva, usadí se v něm také houby. Když se houba stane viditelnou, je už příliš pozdě, již bude vykonávat destruktivní působení uvnitř.

Takto oslabené dřevo upřednostňují tesaři, kteří přispívají k poškození dřevěných konstrukcí. Podmáčené a takto zkažené dřevo se brzy zhroutí a stane se nepoužitelným. Pro lidi by bylo velmi nebezpečné z takového dřeva stavět dům. Navíc vlhkost a mikroorganismy vstupují do plic, způsobují alergie a vážná chronická onemocnění. Abyste problému předešli, musíte se postarat o včasné zpracování veškerého dřeva.

V dnešní době ale není náročné se o dřevo dobře postarat. Ke zlepšení odolnost pomohou speciální chemické přípravky – antiseptika. Sortiment takových výrobků je velmi velký. Musíte se sami rozhodnout, k jakému účel bude přípravek užíván a podle toho vybrat ten správný.

Podle složení se rozlišují čtyři třídy

Ve vodě rozpustné výrobky jsou vhodné na takové konstrukce, které mají kontakt s vodou. Další jsou na bázi olejů nebo organických rozpouštědel. Takové chrání dřevo zevnitř i zvenčí díky filmu, který se vytvoří na povrchu dřeva. Kombinované složení zaručuje jak ochranu biologickou, tak i snižuje hořlavost dřeva.

Existují také základní antiseptika, která se nanesou pod barvy, laky a další vrchní nátěry. Nepronikají příliš hluboko do dřeva a mají krátkou životnost. Další jejich nevýhodou je to, že takto ošetřený povrch nemůžete nechat venku bez dalšího zpracování po delší dobu. Všechny výhody smyje déšť.

Výhodou dnešní antiseptik je absence nepříjemného zápachu. Při výběru antiseptik je třeba vzít v úvahu tyto body:

  • Jestli budete zpracovávat staré nebo nové povrchy
  • Jejich umístění venku/uvnitř
  • Jestli jsou zpracovány čisté nebo materiály již napadané mikroorganismy

Na internetu si porovnejte ta nejlepší antiseptika. Výrobky, které budete používat na vnější povrchy, musí být odolné vůči nepříznivým vlivům počasí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]