Žehlička je pro většinu z nás brána jako součást našich domácností, a i když žehlení nepatří mezi nejoblíbenější domácí práce a mnoho lidí dává přednost oblečení, které se žehlit nemusí, čas od času je nutné ji použít. Ne každý ale ví, že aby nám žehlička dobře a dlouho sloužila, je nutné se o ni starat.
Užíváním se totiž plocha žehličky opotřebuje a ušpiní, výsledkem pak může být to, že vaše oblečení je sice vyžehlené, nicméně od žehličky trochu znečištěné.
Naštěstí existují velmi jednoduché způsoby, jak žehličku vyčistit. Tyto metody znaly už naše babičky, ale stejně dobře je lze použít i u našich moderních napařovacích žehliček, ať již mají žehlicí plochu vyrobenou z nerezu, keramiky, smaltu, teflonu či křemíku.
Pomůže sůl i ocet
Jednou z možností, kterou lze k čištění žehličky použít, je na žehlicí prkno rozložit noviny nebo papír na pečení a posypat celou plochu solí. Následně vezměte zahřátou žehličku a přejíždějte jí po celé ploše žehlicího prkna tak, jako kdybyste žehlili oblečení. Uvidíte, jak vaši žehličku skvěle vyčistíte.
Druhou možnost představuje ocet. Ten můžete použít nejen k vyčištění nádobky na vodu, především pokud nepoužíváte vodu destilovanou, ale také k otření žehlicí plochy. Stačí do octa namočit hadřík a rozpálenou žehličkou přes něj přejíždět.
Ocet lze použít i na speciální octový obklad, namočený hadřík přiložte na žehlicí plochu a nechte několik hodin působit.
Pozor na případné poškrábání
Jako nejúčinnější domácí přípravek na čištění žehličky se doporučuje použít směs octa, jedlé sody a destilované vody. Vše smíchejte v poměru jedna ku jedné, směs přiveďte k varu a následně hadříkem namočeným v této teplé tekutině žehličku otírejte.
Nezapomínejte na to, že při čištění žehličky je vždy nutné používat pouze měkký a jemný hadřík či utěrku z mikrovlákna. V žádném případě nepoužívejte drátěné kartáče či jiné prostředky, kterými byste mohli žehličku poškrábat.
Fotografie: Pixabay, Freepik