Zahrada je nenahraditelné místo. S čím vším počítat před její realizací?

Zahrada je místem, kde můžeme svůj čas trávit aktivně, ale i pasivně. Zahradničení je pro mnohé koníčkem, odpočinkovou práci a zároveň pořádnou tělocvičnou. Za odměnu pak zahrádka nabídne možnost odpočívat, relaxovat, nabíjet energii a kontakt s přírodou.

Návrh a realizace zahrady je pořádně těžkým oříškem, proto je vhodné požádat o pomoc odborníky. Dřív než se setkáte s architektem, promyslete si základní body.

Důležité otázky před realizací zahrady

  • K jakému účelu bude vaše zahrada sloužit? Chcete pěstovat sezónní zeleninu a ovoce, budete chtít i skleník či pařeniště? Mimo to toužíte po oddychovém místě plném romantických květů a libých vůní? Hodláte pořádat i zahradní párty, grilování s rodinou a přáteli? Spočítejte rovněž jednotlivé členy rodiny a počítejte s možnými přírůstky do rodiny, požadavky na zahradní prostor tomu přizpůsobte.
  • Charakter vaší zahrady by měl korespondovat s jejím okolím. Je rozdíl mít zahradu ve městě nebo na vesnici, horské oblasti, nížině, na rovině či svahovitém terénu.
  • Svou roli hraje velikost pozemku a jeho dispoziční řešení.
  • Zvažte také přítomnost domácích mazlíčků či hospodářských zvířat.
  • Budou na zahradě skotačit děti? Co místo na prolézačky a dětské hřiště?
  • Kolik času jste ochotní věnovat údržbě zahrady? Chcete se údržbě zahrady věnovat sami nebo tuto práci svěříte profesionální firmě? Ne vždy je v silách jednoho člověka zvládnout vše.
  • V neposlední řadě nezapomínejte, že zbudování zahrady není nikdy levná záležitost. V případě, že péči o zahradu nezvládnete sami, počítejte s navýšením rozpočtu.
  • Zahradní technika. K péči o zahradu je zapotřebí zahradní techniky a různého zahradního nářadí, které musíte někde i skladovat. Počítejte tedy i se skladovacími prostory, nemáte-li pro tento účel zatím vymezené prostory.

Jak vybrat tu správnou společnost?

Záruka kvalitně odvedené práce není předem nikdy, ale existuje několik skutečností, které vám mohou pomoci vybrat ten správný tým/firmu. Společnost, pro kterou se rozhodnete, by měla mít nějaké zkušenosti, portfolio, spokojené klienty a dobré recenze. Je lepší, když si můžete prohlédnout již zrealizované projekty. Výběr může ovlivnit i cenová nabídka. Společnosti zabývající se realizací zahrad mívají cenu za svou práci většinou uvedenou na svých webových stránkách, stačí tedy jen srovnávat. Kvalita vs. cena.

Obrázek: pixabay.com