Jak otočit kohoutkem u topení každý ví. Většina lidí ale neví, jak správně topit, aby měli poloviční účty za energie

Fotografie: Depositphotos

Naučit se efektivně vytápět dům či byt je s příchodem chladnějších dnů důležité. Přinášíme několik tipů, které vám pomohou ušetřit finance.

Chladné až mrazivé počasí je již tady, ale každý se chce vracet do teplého a příjemného domu. Podle odborníků lidské tělo funguje nejlépe, když je v místnosti v takovém počasí teplota v rozmezí 18–21 stupňů Celsia. Na spaní je nejoptimálnější teplota kolem 18 °C. Pak se vám bude usínat mnohem lépe a můžete se spolehnout na zdravý a příjemný odpočinek. A ranní vstávání pro vás bude také o dost příjemnější. Proto je úspora energie dobrá nejen kvůli financím, ale i kvůli vašemu zdraví.

Jak regulovat teplotu doma?

Prvním dobrým tipem je investovat do chytrého a zároveň kvalitního termostatu, který vám vydrží dostatečně dlouho. Obyčejné termostaty totiž umožňují nastavit pouze jednu teplotu v celém domě, což je nepraktické. Chytré typy mají naopak mnohem více možností, jež vám pomohou snížit účty za energii. Umožňují také nastavit individuální teplotu v každé místnosti.

Můžete je také ovládat na dálku pomocí chytrého telefonu a topení zapnout ještě před tím, než se vrátíte domů. Zajistíte si tak vyhřáté pokoje hned po návratu z venku. Chytré termostaty jsou kompatibilní s různými druhy vytápění, a tak vám umožní snížit účty až o 25 %. Berou v úvahu i izolaci budovy a venkovní teplotu a dokážou pak samostatně určit, kdy je nejlepší zapnout topení.

Pomohou termostatické hlavice a vodní filtr

Ideální je vybavit všechny radiátory, co máte v domě, ventily a termostatickými hlavicemi. Díky tomu budete moci snadno regulovat teplotu v každé místnosti zvlášť, takže si každý může teplo přizpůsobit podle sebe. Do své instalace ústředního topení je také dobré nainstalovat vodní filtr. Postará se o topná zařízení a zvýší energetickou účinnost.

Fotografie: Pixabay

A co víc, ochráníte svůj topný systém před poruchou způsobenou usazováním vodního kamene, protože do většiny domácností je dodávána tvrdá voda, která jeho tvorbě napomáhá. Filtr odstraní přebytečné železo a mangan, a navíc neutralizuje tvrdost vody. Pravidelně kontrolujte svá kamna, aby vás v topné sezóně nic nepřekvapilo. Nejlepší je dělat takovou práci v létě, bude to mnohem levnější.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]