Účty za energie jsou zatěžované nejnáročnějšími spotřebiči. Patří mezi ně i televize a lednice

Fotografie: Bran / Public domain

V současné době jsou účty za energie jednou z největších položek domácích rozpočtů. Je proto na místě udělat si přehled o tom, co vlastně ukrajuje nejvíce.

V domácnostech je dnes mnoho spotřebičů, jejichž provoz už ani nevnímáme. Na elektřině jsme totiž prakticky závislí, je jedním z pilířů moderní doby. Kolikrát je však těžké určit, kolik určitá věc skutečně „sežere“ a za jak dlouho. Právě absence takové znalosti vás může stát hodně. Například rychlovarná konvice má průměrný výkon 200 W a používáte ji nepochybně i několikrát denně. Doba provozu je pak cca 20 minut, tedy asi 0,66 kWh za den. Pak už stačí jen vynásobit cenou.

Otázka energetické třídy

Dalším podstatným faktorem je energetická třída. Všechny spotřebiče jsou označeny písmeny od A do G, kdy je A nejlepší a G nejhorší. Toto označení však nedávno měnilo svá pravidla, kdy se přidávaly znamínka plus. Dle Deccoria tak A připadá jen budoucím zařízením, která slibují ještě lepší parametry. Aktuálně nejlepší dostupná třída v obchodech je C, spotřebiče třídy G mají nejhorší dopad na životní prostředí a jsou nejvíce náročné na spotřebu. I třída D je tak dobrou volbou, i když se to nezdá.

Spotřebu pak spočítáte snadno. Na zvoleném modelu najděte typový štítek, většinou na spodku nebo zadní straně. Tam najdete, kolik zařízení spotřebuje wattů. Údaj vydělte 1 000 a dostanete spotřebu elektřiny v rámci kWh. Pak si uvědomte, kolik hodin denně bude konkrétní spotřebič spuštěn. V případě lednice je to 24 hodin denně, pračka poběží asi 2 hodiny za den. Denní spotřebu zařízení získáte vynásobením 24 hodinami – a máte skutečný přehled.

chlapec TV

Blíží se začátek topné sezóny 2023/2024. Do efektivní přípravy je vhodné zařadit také čištění prachu

Náročnost versus frekvence

O úsporách v energiích už jsme na Bydlíme Útulně psali. Roli hrají i zdánlivě nenáročné přístroje, které ale jedou skoro pořád. Vítězem je tak kupodivu televize. Ta v průměrné domácnosti „jede“ i 30 hodin za týden. Hned za ní je lednice, což je pochopitelné. Spotřebuje hodně a jede skutečně pořád. To potvrzuje i ProŽeny. Samostatné mrazáky či myčky si ukrojí jen 7 % nákladů, nejméně, tedy 2 %, spotřebuje sušička na prádlo.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]