Životní minimalismus je stále oblíbenější životní filozofií, která se nejprve objevila ve Spojených státech. Snad proto, že být cíleně bez zbytečného majetku si paradoxně mohou nejsnáze dovolit movití lidé. Jednoduché a kvalitní věci totiž bývají podstatně dražší než jejich složitější náhražky. Kořeny minimalismu nicméně sahají do východních kultur, v nichž bývají materiální chudoba a nízké životní nároky obvykle pokládány za ctnosti.
Minimalismus v designu a architektuře
Kromě životní filosofie je ovšem minimalismus také směrem, který zasahuje i do umění a užitého umění. Velkým příznivcem minimalismu byl například Steve Jobs a tento směr se tak stal stěžejním pro směřování firmy Apple. Zejména pokud jde o design jednotlivých produktů firmy s nakousaným jablkem v logu. Kromě toho Steve Jobs bydlel v minimalisticky zřízeném domácnosti.
Mezi slavné minimalistické architekty patří:
- John Pawson
- Eduardo Souto de Moura
- Peter Zumthor
- Tadao Ando
Severský minimalismus v kostarickém stylu
Pokud jde o Evropu, minimalismus se prosadil zejména ve Skandinávii. Dům, který vám dnes přestavíme, se nachází ve Švédsku. I když je slovo dům poněkud přehnané, ve skutečnosti se jedná o upravený lodní kontejner se zastavěnou plochou pouhých 14 metrů čtverečních. Na první pohled může jít o mizerné bydlení, ale zdání v tomto případě klame. Kontejnerový dům Casa Cubica, který vyrobila kostarická společnost Cubica, nabízí veškeré pohodlí.
Moderní a funkční design
Možná vás překvapí, že v domě mohou díky vestavěným přistýlkám bydlet až čtyři osoby, byť by si mohly přijít poněkud stísněně. Pro jednoho či pár jde ovšem o zajímavé řešení, které lze snadno stěhovat. Designéři využívají také střechu kontejneru a venkovní terasu.
Na tu se chodí přímo z ložnice s velkou manželskou postelí prosklenými dveřmi, ve vhodné lokalitě tak byt nabízí skvělý výhled. Postel lze přes den složit ke zdi tak, aby bylo hlavní místnost možné využívat jako obývák. Designová koupelna je pak samozřejmostí.
Fotografie: Casa Cubica