Stále se opakující problém: jak domácnost vyčistit od nezvaných hostů – molů!

Zjistit, že se v našem domově vyskytují moli, není nic příjemného, protože mnohdy nebývá lehké se jich zbavit. Ideální je tedy prevence. Jenže někdy se můžeme snažit sebevíc a domů si je zkrátka přineseme, protože mol není jen šatní, ale i moučný.

Dostat se k nám mohou i od sousedů, pokud bydlíme například v panelovém domě. Jak se těchto nezvaných hostů zbavit vám poradíme v dnešním článku.

Určete, o jaký druh mola jde

Nejdříve je nutné zjistit, zda jde o mola, který si pochutnává na vašem oblečení či potravinách. Existují moli, kterým chutnají krekry, rýže, obiloviny a moli, kteří si pochutnávají na vlně, hedvábí, kožešinách, plyši.

Jak se molů zbavit

Zbavíte se jich jedině tak, že se pustíte do velkého úklidu a zlikvidujete vše, co moli napadali, ať už jde o oblečení nebo potraviny. Vše musíte umýt horkou vodou se saponátem. Jedná-li se o potraviny, vyhoďte je, vše umyjte včetně dóz na skladování potravin. U oblečení bude trochu víc práce, protože je vhodné všechno protřepat, vyprat a vyžehlit.

Poškozený oděv samozřejmě vyhodit, pokud nepůjde opravit. U šatních molů budete muset uklidit nejen skříň uvnitř, ale i zvenčí ze všech stran a vše, co je z textilií – koberce, běhouny, závěsy, plyšové hračky. Pokud ani velký úklid a komerční přípravky nepomohou, přichází na řadu odborníci, kteří mají speciální postřiky.

Levandule

Je známo, že moli levanduli nesnáší. Opatřete si tedy levanduli a pěstujte ji doma v květináči a sušenou levanduli zavěste do skříně a všude po domě, kde se nejvíce moli vyskytují. Mimo levandule je to dále cedr, který moli nesnáší.

Skladování oděvů

Vyprané a vyžehlené prádlo, o kterém víte, že je sezónní a půl roku je nebudete používat, uzavřete do vakuových pytlů.

Sladování potravin

Neskladujte zbytečně dlouhou dobu potraviny, které nepoužíváte. Vždy dělejte čas od času inventuru a vyhoďte staré koření, rýži apod. Potraviny ukládejte do vzduchotěsných nádob. Kontrolujte nově zakoupené potraviny, protože si domů můžete přinést například mouku už s larvami.

Obrázek: avso.org, irishtimes.com