Staňte se přeborníky v rozmnožování pokojovek a mějte díky tomu nekonečné množství vašich oblíbených rostlin

Fotografie: Freepik

Pokojové rostliny jsou stále velice populární a lidé je ve svých domovech milují. Jejich množení je ovšem pro mnoho lidí záhadou. Existují jednoduché zásady, kterých se musíte držet, a bude to v pořádku.

Módy mít doma pokojové rostliny v květináčích neochabuje. Mnoho atraktivních a vzácných kousků lze zakoupit i v supermarketech a rozhodně v každém květinářství. I když jsou často za výhodné ceny a lákají potenciální kupce, lze je snadno znásobit. Pak, aniž byste si zničili rozpočet, můžete získat z jediné původní rostliny několik sazenic, které nádherně naplní váš domov.

Fotografie: Freepik

Kdy začít s přesazováním?

Zima je pro domácí rostliny velmi nepříznivým obdobím. Trpí nejen nedostatečným slunečním zářením, ale také podmínky v místnostech (topení, průvan a kolísání teploty) mohou jejich stav napnout a trochu zhoršit. S příchodem jara se však vše dramaticky změní. Většina druhů je v tom nejlepším stavu a je dostatečně nabírá energií k produkci nových stonků, výhonků a listů.

Březen a duben jsou ideálním obdobím pro chov nových sazenic. Postup není složitý, takže ho zvládne i nezkušený zahradník. Stojí za to vědět, že přesazování a ořezávání dokáže zlepšit jejich zdraví. Pokud se rozhodnete rozšířit své živé dekorace a získat více zeleně ve své domácnosti, měli byste s tím začít na jaře.

Možnosti dělení

Rozmnožování dělením je jednou z nejjednodušších metod tohoto procesu. Samozřejmě ne každý druh může být rozdělen tímto způsobem. Pouze ti, kteří mají rozsáhlé shluky. K tomuto účelu jsou vhodné například kapradiny, šípky, sanseviers, tiboras (papyrusy), stejně jako bylinky a kulkas zamiolistý. Jak to udělat? Postačí vyjmout mateřský vzorek z květináče a prsty jemně rozdělit kořenový bal. Pokud je velmi zamotaný, můžete si pomoci špejlí nebo nožem. Oddělené rostliny stačí umístit do nových nádob naplněných půdou.

Druhá metoda také není problematická. Stačí ostrým nástrojem odříznout nové a mladé výhonky, které ještě nejsou dřevnaté a dát je do vody. Tímto způsobem lze bez problémů šířit všechny popínavé rostliny, stejně jako sukulenty a druhy, jako je fuchsie. Nejlepší je odebrat několik řízků z jedné rostliny a umístit je do nádoby s vodou. Celá věc by měla být umístěna na jasné a slunné místo po dobu několika týdnů, dokud se kořeny nevyvinou. Nakonec je stačí dát do vhodné nádoby a zalévat.

Fotografie: Freepik

Zařezávání listů a nové sazenice

Některé rostliny lze rozmnožovat pouze listy. Existuje hned několik metod, kterými toho lze docílit. Jedním z nich je odebrat z mateřské květiny a umístit ji (spolu s řapíkem) do vody tak, aby vykukovala. Některé listy rostlin, jako jsou africké fialky a sansevieria, lze rozřezat na menší kousky a umístit přímo do země. Po několika týdnech se vytvoří menší sazenice, které můžete přesadit do jiných nádob, které vám budou vyhovovat více.

S věkem některé druhy produkují vlastní mladé rostliny, které se tvoří z kořenového balu pod zemí. Nové sazenice rostu blízko mateřského vzorku a zabírají cenný prostor pro vývoj. Je-li květináč dost velký, lze jej nechat volně růst, ale také vám nic nebrání k odříznutí a vložení do nádoby s vodou, aby nová sazenice zakořenila. Odběr mladé sazenice lze kombinovat s přesazením rostliny, když se odstraňuje celý bal. Stačí ji oddělit a získat co nejvíce kořenů. Poté ji umístěte do nového květináče.

Poslední metoda

U velmi velkých rostlin, které se sotva vejdou do místnosti, můžete využít ještě jednu metodu. Mezi takové patří dracaena, ficus, filodendron, ficus a dieffenbachia. Aby bylo možné pořídit novou sazenici a zkrátit tak velký druh, stačí kůru na požadovaném místě zkrátit, do díry zasunout malý oblázek, aby rostl dál a poté na místo aplikovat mech nebo rašelinu a opatrně zabalte do fólie. Po šesti až osmi týdnech se objeví kořeny. Rostlinu pod nimi stačí oříznout, odstranit fólii a dát ji do nového květináče.