Dědic přestavěl rozpadající se farmu na moderní domov. Opravit musel i základy a střechu

Fotografie: Depositphotos

Starou farmu, která se po více než 15 letech od vybudování už dávno podobala ruině, přestavěl dědic na moderní domov, v němž zachoval i historické prvky.

Peter Larson z Lansingu v New Yorku zdědil po svých předcích 160 let starou rodinnou farmu v tak dezolátním stavu, že dar bylo možné považovat spíš za danajský. Protože je ale Peter architekt, a ještě k tomu zručný a pracovitý člověk, dokázal z této chátrající nemovitosti vykřesat nemožné. A o příběhy takových lidí se rádi podělíme. Nejen, že dokáží vytvořit úchvatné bydlení, ale při kombinaci starého s novým ještě přistupují šetrně k životnímu prostředí. Larsonovi vytvořili z ruiny něco neuvěřitelně krásného.

Volba mezi zbouráním a přestavbou

Larsonova rodina obhospodařovala půdu patřící k této farmě po sedm generací. Avšak od doby, co zemřeli Peterovi prarodiče, byla půda pronajímána okolním farmářům a hlavní nemovitost chátrala, protože ji nikdo neudržoval. Peter se však, když mu dědictví spadlo do klína, rozhodl navrátit nemovitosti její zašlou slávu, zrekonstruovat ji a převzít opětovně vedení farmy. Před rekonstrukcí byl dům oceněn na 45 tisíc dolarů (což je při současném kurzu necelý milion korun).

Práce bylo mnoho, neboť bylo nutné provést i některé zásadní strukturální opravy, a to včetně základů a střechy. A vyměnit se muselo skoro všechno: podlahy, dveře, okna, vodovodní i odpadní systém, elektroinstalace. Však Peterovi sousedé i známí se k přestavbě farmy stavěli zcela skepticky. Radili mu, že by bylo nejlepší ruinu zbourat a raději stavět znovu.

Koupila starý bunkr z 2. světové války, který během 5 let proměnila v útulný a elegantní domov

Odvaha k rekonstrukci i k farmaření

Peter se však nenechal odradit, a navíc si předsevzal, že dům bude moderní a praktický. Ovšem z původního charakteru chtěl zachovat také co nejvíce, uvádí se na webu OnlineNytt. A tady už bylo nezbytné projektovat velice promyšlenou kombinaci stylů. Aby byl dům ekologický, nechal majitel instalovat solární panely a geotermální systém vytápění s tepelným čerpadlem a výměníkem tepla. Interiér řešil otevřenou koncepcí, aby byl vytvořen pocit prostoru a vzdušnosti. A rodina tak bude stále pohromadě, ať se bude pohybovat v kterékoliv části domu.

Rekonstrukce farmy a přístavba několika nových hospodářských budov trvala velice dlouho a většinu práce si manželé dělali sami. Ale pak konečně přišel ten den, kdy se po deseti letech mohli Peter a Hilary Larsonovi se svými třemi dětmi na nově zrekonstruovanou farmu nastěhovat a znovu ji začít provozovat, píše web JustAFewAcres. Totiž to, co dokázali s nemovitostí udělat, jim dodalo sebevědomí a jistotu, že se dokáží postavit každé výzvě. Dali výpověď v práci a od roku 2013 se dali do tradičního hospodaření na farmě.

Peter Larson byl nakonec se svou prací spokojen a cítil, že se mu podařilo vytvořit moderní i útulný domov pro svou rodinu a stejně tak zachovat odkaz rodu. Na BydlímeÚtulně jsme vás seznámili i s novým stylem bydlení, jež se nazývá barndominium. Souvisí s přestavbou stodoly.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*