Sedmnáctiletý chlapec postavil svépomocí malý dům, který nabízí plnohodnotné bydlení. Náklady na stavbu přitom byly minimální

Fotografie: Living Big In A Tiny House

Tomovi bylo pouhých 17 let, když si koupil přívěs a začal stavět svůj vlastní malý karavan. Právě začal studovat stavitelství a chtěl hned přenést do praxe dovednosti, kterým se naučil, a aplikovat je na stavbu svého vlastního domu, aniž by se zatížil hypotékou nebo dluhy. Jak jeho projekt dopadl? Lépe, než byste čekali.

Trend mini domků je na vzestupu, nahrává mu nepříznivá ekonomická situace

Trend budování malých domů je na vzestupu. Nepříznivá situace během pandemie koronaviru, čím dál vyšší náklady na vlastní bydlení a nižší výdělky mladých lidí nahrávají alternativnímu a úspornému stylu bydlení. Inspirací může být příběh studenta Toma, který se rozhodl vytvořit si vlastní bydlení. A povedlo se mu to výborně!

Celý dům byl postaven s omezeným rozpočtem, s využitím převážně recyklovaných materiálů, aby se snížily náklady. Díky svému přístupu k podnikání a vynalézavosti dokázal Tom postavit svůj dům za neuvěřitelných 6 000 £ (což je při aktuálním kurzu přibližně 174 tisíc Kč).

Fotografie: Living Big In A Tiny House

Dřevěný domek s malou terasou je skvělým bydlením do začátků

Konstrukce Tomova domu je jednoduchá, praktická a plně funkční, přitom však domek obsahuje všechno, co člověk potřebuje k pohodlnému životu. Domek je tvořen velkým množstvím recyklovaného materiálu, což snižuje náklady, ale nijak neovlivňuje vzhled nebo funkčnost.

Fotografie: Living Big In A Tiny House

Malá terasa s houpací sítí nabízí příjemné posezení a výhled do anglické přírody. Interiér je také z většiny tvořen dřevem, což mu dodává na útulnosti. Malý obývák s televizí, gaučem, malými kamínky a barem poskytuje naprostý komfort. I v dřevěné kuchyni najdeme vše potřebné: dřez, malý sporák i mikrovlnnou troubu. Spaní je řešeno patrem v místě pod střechou.

Útulný ostrov ideální pro samotáře nebo zamilované studenty

Tom postavil svoji stavbu na zahradu rodičů, nemusel tedy řešit výdaje za koupi nebo pronájem pozemku. I tak se ale jedná o velký krok směrem k soběstačnosti a samostatnosti. Malinkatý domeček se dvěma okny je ideální pro jednoho člověka nebo pro nenáročný pár mladých lidí, samozřejmě se nejedná o dům, do kterého by se mohla uchýlit rodina s dítětem nebo dva lidé, kteří potřebují soukromí. Skutečnost, že teprve sedmnáctiletý mladík dokázal bez zadlužení postavit plně funkční dům, je však přesto naprosto obdivuhodná!

Fotografie: Living Big In A Tiny House