Staré chátrající vagóny proměnila v útulné a elegantní bydlení. Milionáři jen tiše závidí

Fotografie: Dezidor / Creative Commons / Attribution 3.0

Starý vagon, lépe řečeno dva staré vagony našla žena na pozemku, který zakoupila. A ihned jí v hlavě uzrál nápad. Využila je k přestavbě.

I ve starém vagonu se dá žít. Tedy, když ho zrekonstruujete. A uděláte-li to svépomocí, ušetříte si spoustu výdajů na mzdách. Tímto způsobem můžete získat rekreační domek, anebo dokonce malý dům k trvalému bydlení. A tak to bylo i s Mandy z Nového Zélandu. Když kupovala pozemek, zjistila, že na něm chátrají dva staré železniční vagony. A nápad byl na světě: stane se z nich skvělé bydlení! Dalo by se říci, že to byla láska na první pohled, píše web MadlyOdd. Mandy, navzdory zchátralému stavu, viděla ve vagonech potenciál k přestavbě na budoucí domov.

Od nápadu k realizaci

V době, kdy se vagony dostaly do Mandyina vlastnictví, byly v zoufalém stavu. Však také na pozemku stály desítky let. Zatékalo do nich, takže interiér byl plný plísně, zvenčí hniloba. Uvnitř hromady starého harampádí, a dokonce i hejno mrtvých ptáků. Mandy se však nezalekla. Nebála se tvrdé práce, pustila se jak do vyklízení vagonů, tak následně do náročného úkolu jejich obnovy a přeměny na dům. Viděla příležitost, jak získat bydlení, a přitom kreativním přístupem vdechnout život něčemu, co už mělo být dávno na skládce.

Každý z vagónů má rozměry zhruba 12 x 2,5 metru. Jeden byl přestavěn na plně funkční dům s kuchyní, obývacím pokojem s krásnými starými kamny na dřevo, samostatnou ložnicí a koupelnou. Druhý vagón tvoří pokoj pro hosty a salonek k zábavě, četbě, přijímání přátel. Vysoké stropy v tomto malém domě přidávají pocit vzdušnosti. Okna jsou orientovaná na sever, kde jsou ohromující výhledy na horskou krajinu.

Kamennou budovu z 18. století si přestavěl na elegantní a útulný domov. Trvalo mu to pouhý 1 rok

A protože je tento tiny home odlehlý a bez přístupu k inženýrským sítím, zachytává žena dešťovou vodu a elektřinu vyrábí pomocí malého solárního systému. Mandy byla od počátku rozhodnutá zachovat historii vagonů. Hledala tedy recyklované materiály a staré železniční předměty, aby zdůraznila unikátní původ domu a zvýšila jeho estetický vzhled. Jiní kreativní lidé přestavěli železniční vagon na rekreační ubytovací zařízení – i o nich jsme na BydlímeÚtulně napsali.

Starý vagon se změnil v domov

Rekonstrukce trvala celých osm let a stojí za ní tvrdá práce a hodně trpělivosti. Mandyina vytrvalost se však vyplatila. Nyní – přestože byly vagony změněny k nepoznání od svého původního stavu – mají charakter doby, v níž byly používány na železnici. Celou rekonstrukci zachytila Mandy na videu, aby se mohla o svou zkušenost a radost z podařeného díla podělit s ostatními, píše se na webu LivingBigInATinyHouse. A třeba poskytnout inspiraci k přestavbě nepotřebných a zapomenutých objektů na nové domovy.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*