Dokonale čistou a voňavou domácnost zařídí kombinace soli a citronu

Trendem posledních let je čistit domácnost bez chemie, pomocí toho, co máte doma. Společně si jeden takový postup ukážeme. O jedlé sodě a octu bylo již z hlediska jejich skvělých čisticích vlastností napsáno mnohé. Dnes se proto zaměříme na další dvě jednoduché ingredience, které má v kuchyni každý a které vám při úklidu mohou také výrazně pomoci – sůl a citron.

Když je použijete společně s jedlou sodou a octem, zjistíte, že žádné další čisticí prostředky již nepotřebujte. Váš domov bude nejen krásně čistý, ale navíc úklid bude zároveň šetrný k životnímu prostředí, neboť jde o přírodní produkty, které pro ekologii nepředstavují žádné riziko, a poděkuje vám i pokožka vašich rukou, kterou jinak mnoho chemických prostředků zbytečně dráždí.

Citron a sůl – nejlepší spojenci nejen pro čistou kuchyni

Čisticích vlastností soli a citronu nejvíce využijte především v kuchyni, kde během přípravy pokrmů vzniká velké množství nejrůznějších lépe či hůře odstranitelných nečistot a skvrn. Citron je skvělou volbou zejména pro své antibakteriální vlastnosti. Kromě čištění nečistot totiž odstraňuje také nejrůznější škodlivé bakterie a choroboplodné zárodky, navíc odstraňuje také nepříjemný zápach.

Naprosto jedinečných výsledků citron dosahuje při čistění pracovní desky či stolu, zejména pokud jsou vyrobeny ze dřeva. Pokud chcete docílit ještě intenzivnějšího účinku, zkombinujte citron ze solí. Sůl pomůže rozšířit příjemnou citronovou vůni a udržuje vzduch čistý. Z pracovní desky vám sůl umožní vyčistit a odstranit i ty nejodolnější zbytky, neboť má lehce abrazivní účinek.

Tipy jak citron a sůl doma používat

V případě, že se potřebuje zbavit nepříjemného zápachu, nakrájejte citron na tři nebo čtyři čtvrtiny. Ty následně posypte solí a nechte je chvíli na pracovní desce. Můžete jimi také otřít rošty v troubě či v ledničce. Prkýnko, na kterém denně krájíte potraviny, můžete jednoduchým způsobem vyčistit a vydezinfikovat také potřením citronu se solí.

Podobně tyto ingredience oceníte při odstraňování napečených zbytků ze dna pánve, pekáče či hrnce. Stačí dno třít plátkem citronu a hrubozrnnou solí, kyselina citronová a abrazivní ctnosti soli odstraní veškeré připečené jídla.

S pomocí soli a citronu se také zbavíte nepříjemných plísní a vlhkosti, například v koupelně. Stačí jimi plíseň potřít a ona jako zázrakem zmizí. Případné rzi na bateriích se rovněž můžete snadno zbavit kombinací soli a citronové šťávy. Zrezlé místo nejprve posypte vrstvou kuchyňské soli a poté na něj vymačkejte citronovou šťávu. Nechte působit přes noc, sůl s citronovou šťávou bude reagovat a rez rozpustí. Následně stačí místo omýt čistou vodou a po rzi nebude ani památka.

Mimoto lze citronovou šťávu použít pro čistění konvic či kávovarů od vodního kamene, podobně jako známějším způsobem za pomoci octa.

Fotografie: Pixabay, Freepik