V dřívějších dobách lidé neměli přístup ke komerčním hnojivům a museli si vždy vystačit s tím, co jim poskytla příroda nebo domácnost. Hodil se tak i starý chleba.
Nejenže se některé domácí suroviny osvědčily jako výborné hnojivo, které rostlinám dokáže doplnit potřebné živiny. Mnohdy také můžete efektivně využít to, co byste jinak vyhodili. V době, kdy udržitelný způsob života stále více získává na důležitosti, proč tomu trochu nepomoci a nevytvořit hnojivo ze zbytků, které by jinak skončily v koši.
Proč používat starý chléb jako hnojivo?
Odhaduje se, že až třetina potravin vyrobených po celém světě končí v odpadkovém koši a následně na skládkách. Kompostováním kuchyňských zbytků lze tento podíl významně snižovat. Pokud máte v okolí někoho, kdo chová zvířata, zbytky jídla můžete využít pro jejich nakrmení. Staré pečivo však můžete použít také jako výborné hnojivo pro svoje rostliny.
Starý chléb totiž obsahuje důležité živiny, jako jsou sacharidy, proteiny a stopové minerály. Tyto látky pak v půdě podporují zdravý růst a vývoj rostlin. Tradiční chemická hnojiva navíc mohou mít negativní vliv na životní prostředí. Znečišťují podzemní vody a poškozují prospěšné organismy. Hnojivo ze starého pečiva je tak ekologickou alternativu, která je bezpečná pro vaše rostliny a šetrná k životnímu prostředí.
Jak použít starý chléb jako hnojivo
Prošlý chléb (můžete použít i jiné pečivo) nakrájejte na kostičky a dejte do většího kbelíku. Zalijte ho vodou, aby byl zcela ponořený, a kyblík přiklopte víkem. Vše nechte týdne odstát. Poté obsah přeceďte a ještě zřeďte vodou v poměru 1 : 3. Touto směsí můžete zalévat v podstatě všechny rostliny, užitné, ale i okrasné. Pouze u rajčat přípravek před zálivkou zřeďte v poměru 1 : 10.
Chleba se tak přemění na potřebné živiny pro vaše rostliny a kvasnice v něm obsažené pomohou rostlinám lépe se bránit před mikroby. Kombinujte tuto zálivku s vyváženým hnojivem obsahujícím důležitě prvky (NPK) a plodinám, které máte na zahradě, se bude výborně dařit. Nezapomínejte rostliny pozorovat, jak na dodané živiny reagují. Nedostatek důležitých prvků se často projevuje zastavením růstu a žloutnutím listů.
Zdroj: Domek i Ogrodek