Staré venkovní dveře mohou být opět trendy díky novému nátěru

Hodláte stávající venkovní dveře odít do nového kabátku? Pak můžete pustit uzdu fantazii, nakoupit štětce, malířské pomůcky a vámi zvolenou barvu nebo barvy, pokud toužíte po více barvách.

Přemalování dveří není nic složitého. Je to poměrně snadný a rychlý projekt, díky kterému se oživí vstup do domu, možná víc, než byste čekali. Navíc to vyjde levněji, než pořízení nových dveří. Pokud ty stávající plní zatím svou službu dobře a jde vám pouze o jejich vzhled, je to bezva řešení.

Příprava na malování

  • Oblékněte si pracovní oblečení a pusťte se do práce. Vysaďte dveře z pantů, odstraňte kliky a jestliže máte na dveřích sklo, chraňte tato místa malířskou páskou a igelitem. Dveře důkladně umyjte a zkontrolujte, zda není nutné je někde opravit/zatmelit.

  • Položte si na zem velký igelit či plachtu a na něj podložky, na které dveře položíte, abyste neušpinili od barvy podlahu. Pokud se vám vysazovat dveře nechce, můžete je natírat i tak, ale pozor při nanášení barvy, aby nestékala. 

  • Dveře musíte nejdříve obrousit, případně odstranit staré nátěry, je-li jich více. Opravte také různé praskliny a vrypy, použijte tmel k tomuto účelu a nechte úplně zaschnout.

Natírání dveří

  • Vyberte si vhodnou barvu nebo barvy a rozhodněte se, zda dáte přednost matné či lesklé variantě.

  • Dveře můžete nejdříve natřít základní barvou, popřípadě použít hned hlavní barvu. To vždy záleží na stavu dveří a použité značce. Některé barvy jsou silně krycí a lépe přilnavé.

  • Jakmile máte dveře natřené, nechte barvu důkladně uschnout. Pamatujte, že dveře je potřeba 2x až 3x natřít v závislosti, zda jste použili základní podkladovou barvu či nikoliv.

  • Dveře nikdy nezačínejte natírat z druhé strany, dokud ta jedna není úplně suchá, poškodili byste si nátěr. Klidně si práci rozdělte na dva dny. Pokud však dveře vysazovat z pantů nebudete, stihnete je natřít za jedno odpoledne. 

Barevné vstupní dveře jsou poslední dobou stále více trendy, proto se barev nemusíte vůbec obávat. Důležité je pouze vybrat takovou barvu, která bude ladit s okolím – to znamená s plotem či všeobecně zahradou, ať nepůsobí jako pěst na oko. Klidně mohou být červené, modré, zelené nebo fialové.

Fotografie: Shiningondesign