Sníh a bláto nechte za dveřmi. Poradíme vám, jak se s tím vypořádat

Loužičky vody, kusy bláta odpadávající od bot, množství malých kamínků. Takto v drtivé většině vypadá předsíň v sychravém počasí. Je nutné udržovat ji v čistotě prakticky neustále nehledě na to, že hrozí poškození podlahové krytiny. Naštěstí existuje možnost, jak zajistit, aby se veškerý nepořádek nezanášel do bytu.

Špatné počasí nezabrání tomu, abychom nechodili ven. Musíme jezdit do práce, školy, nakupovat. A bohužel na vstupním prostoru se to chtě nechtě ihned projeví. Nečistoty se v domě přeci jen dají minimalizovat tím, že si vytvoříte zásady tří zón. Venkovní, bezprostředně za dveřmi a vnitřní čistící zónu.

  • Venkovní – využívá se k zbavení se hrubých nečistot, jako je sníh, bláto, kamínky

  • Za dveřmi – místo, kde se zbavíte další špíny, která na obuvi ještě zbyla, prachu, vody a zbytku kamínků

  • Vnitřní – zachytí zbytečky nečistot a zbylou vlhkost

Obuv jen těžko důkladně očistíte někde venku o obrubník či chodník. Se špínou na obuvi nejlépe pomohou kvalitní rohože. Nicméně není rohož, jako rohož.

Venkovní čistící zóna

Pro venkovní čistící zónu, která má obuv zbavit největší špíny jsou vhodné rohože kartáčové nebo gumové uložené na hliníkovém profilu. Tato rohož má schopnost zbavit obuv těch největších nánosů špíny – bláto, listí, sníh. Údržba těchto rohoží je samozřejmě nutná, ale není náročná. Stačí ji omést nebo omýt vodou z kbelíku či hadice.

Čistící zóna za dveřmi

Další rohožka by měla být umístěná ihned za vchodovými dveřmi. Ta zachytí ještě další nepořádek, který na obuvi uvízl, včetně vody, ať nevstupujete dovnitř se zcela nevyčištěnou a zmáčenou obuví. Tato rohož by měla mít tedy vysokou sací schopnost. Vyrábí se v různých barvách, dekorech, velikostech a tvarech, tudíž můžete vaše zádveří i zdobit.

Rohožka do bytu

Třetí rohožka by měla být umístěná v bytě, ať nevstupujete přímo na koberec či podlahu, která by mohla utrpět vady na kráse. Protože věřte nebo ne, nebýt rohožek, podlahová krytina to odskáče. I zde lze vybírat tak, aby vnitřní rohožka ladila s vybavením předsíně.

Rohožka určená pro exteriér i interiér by měla být součástí každého rodinného domu i městského bytu. V paneláku bývají venkovní rohožky většinou automaticky instalovány a dělají se buď kartáčové nebo bezbariérové. Každý majitel si pak může dát už jen rohožku za venkovní dveře a jednu do bytu. Na podzim a v zimě oceníte i odkapávač na obuv.

Obrázek: pixabay