Starý kuchyňsky stůl nemusí skončit na sběrném dvoře, lze ho snadno zrenovovat

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí má starý jídelní stůl, který má spojený s příjemnými vzpomínkami. Snídaně, obědy nebo pravidelné večeře s rodinou. Odhodit ho je velká škoda, ale také se úplně nehodí do stylu vaší domácnosti? Můžete mu vdechnout nový život tím, že ho renovujete. Proces obnovy nábytku není snadný, ale ve výsledku získáte předmět, který vydrží mnoho let a navíc bude dobře vypadat.

Můžete použít několik metod, záleží, na co si troufnete

Jestli chcete obnovit starý kuchyňský stůl doma, vybrat si můžete z několika metod, které se k restaurování používají:

  • Klasická malba
  • Malování desky přes tyl
  • Pokládání mozaiky na desku stolu
  • Lepení samolepicí fólie

V článku najdete podrobně vysvětlené dva jednoduché postupy obnovení stolu. I když rozpočet na tyto dvě metody je malý, po restaurování ale bude vypadat velmi dobře.

V dnešní době existuje množství materiálu, který budete potřebovat, jako je například tapeta s květinami, tisky, krajinomalby, imitace dřeva, kamene nebo jiné. Na přání si u výrobce můžete nechat vyrobit svůj vlastní ornament. Hlavně by ale design tapety měl ladit do celkového vzhledu kuchyně.

Deska stolu by měla být dokonale čistá, aby tapeta dobře držela

Desku stolu připravte předem. Zkontrolujte všechny upevňovací prvky, v případě potřeby je vyměňte. Povrch desky stolu vyrovnejte a důkladně vyčistěte. Poté na povrch naneste několik vrstev akrylového základního nátěru. Vždy ale počkejte, až předchozí vrstva zaschne.

Mýdlový roztok naneste suchou houbou na povrch. Poté začněte lepit tapetu. Začněte okraji stoly a postupně odstraňujte ochrannou vrstvu papíru. Ihned ale z nalepené fólie musíte vytlačit vzduchové bubliny. Pomocí si můžete špachtlí nebo hadříkem.

Další metodou, kterou si představíme, je tylové barvení. Stačí vám vzorovaný ubrus, který je aktuálně znovu v módě. Můžete si vytvořit kreativní malbu, která krajku napodobuje. Budete potřebovat kousek starého tylu, který bude větší než deska stolu. Desku poté natřete bílou barvou a necháme ji pořádně zaschnout.

Poté vyložíme tyl. Aby se nehýbal, zajistěte ho připínáčky na zadní straně desky stolu. Rovnoměrně pak nastříkejte na povrch nitro-smaltovanou barvu, která bude s bílou kontrastovat. Po 15-20 minutách odstraňte tyl. Stůl bude originální, neobvyklý a výrazný. Používat ho můžete za 1-2 hodiny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]