Starý nábytek zakomponovala do svého moderního bytu. Výsledek vypadá úžasně

Starý nábytek většinou vyhazujeme a nahrazujeme ho novým. Ne vždy je to správná cesta. A ne vždy si ji každý může dovolit. Ceny bytů především v hlavních městech jsou stále dražší a dražší, a tak není divu, že většina mladých lidí na pořízení vlastního bydlení nemá peníze. Zůstává proto i během studia na vysoké škole bydlet u svých rodičů, nebo si společně se svými přáteli pronajme byt.

Pokud má někdo opravdu velké štěstí, zdědí byt po někom ze svých příbuzných. To je i případ mladé studentky z našeho příspěvku. Rodina zdědila byt po babičce a rozhodla se, že ho věnují své dceři, aby mohla klidně žít a studovat ve velkém městě. Před nastěhováním ale bylo zapotřebí byt rekonstruovat. Výsledek rekonstrukce můžete vidět na fotografiích.

Nesnadná výchozí situace…

Rodina se obrátila na jedno architektonické studio s poměrně striktními požadavky. Chtěla z bytu po babičce udělat moderní útulný byt pro svou dceru, ale zároveň měla rodina k dispozici pouze omezený finanční rozpočet a také si přála, aby v bytě zůstal některý starý zděděný nábytek, který pro ně měl sentimentální hodnotu. Jednalo se o dvoupokojový byt, tedy ložnice a obývací pokoj se samostatnou kuchyní a koupelnou o rozloze padesáti čtyř metrů čtverečních.

Při průzkumu architekti zjistili, že vzhledem je skutečnosti, že stěny v bytě jsou nosné, nepůjde je zbourat tak, jak si u některých představovali, aby se jim díky tomu podařilo vytvořit větší a vzdušnější prostor. Jedinou stěnu, kterou mohli zbourat, byla ta mezi původní samostatnou koupelnou a toaletou, což také udělali.

…překvapivě útulný a originální výsledek

Dcera si přála zařízení interiéru ve skandinávském stylu, což bylo ale poněkud nestandardní spojení v souvislosti se starým dřevěným nábytkem po babičce. O to větší pozornost bylo třeba věnovat barvám i detailům a dekoracím tak, aby výsledný dojem působil nenásilně a uceleně. Aby starý dřevěný nábytek do moderního interiéru lépe zapadl, rozhodli se architekti v obývacím pokoji a v ložnici nechat na podlaze původní dřevěné parkety, jejichž odstín dřeva byl velmi podobný tomu, který měl nábytek po babičce. Podlahy v kuchyni a koupelně pokryly praktickými dlaždicemi. Důležitými aspekty v celém bytě se staly barvy, kdy stěny i doplňky a dekorace byly zvoleny v pastelových barvách, především v odstínech růžové, šedé, béžové a modré.

Fotografie: Maria Mikena Interiors

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]