Šťastný bambus – Lucky bamboo je de facto dračinec pruhovaný. Pokojová rostlina štěstí

Pokojová rostlina nazývaná šťastný bambus je ve skutečnosti dle botaniků druh dracény – Dracena sanderiana pocházející z tropických deštných pralesů. Totožný vzhled s bambusem však udělal své, odtud tedy název. Mnoho lidí začalo aranžovat tuto pokojovou rostlinu ve stylu Feng Shui a přidali k tomu ještě i starou čínskou legendu o bambusu, jež slibuje rodinné štěstí a úspěch. To by bylo pouze v krátkosti ohledně této oblíbené pokojové rostliny. Proč je tak oblíbená?

V interiéru skutečně vypadá úchvatně, pěstovat ji není vůbec náročné a navíc umožňuje několik stylů pěstování. Dařit se jí bude v misce, váze, skleněné nádobě, v koupelně, ložnici, na polici, doma i v kanceláři.

Víkendoví pěstitelé

Existují lidé, kteří o své rostlinky s láskou pečují a samozřejmě vědí, že mnohé rostliny by bez této péče nevydržely. Ovšem jsou i lidé, kteří si tu a tam vzpomenou, že by měli zalít kytky. Pro takového „víkendové“ pěstitele jsou vhodné odolné a nenáročné rostliny. Právě takový je i šťastný bambus. Pěstovat lze ve vodě, hydrogelu, ale i substrátu.

Pěstování ve vodě

Jde asi o nejsnadnější způsob pěstování. Rostlina se jednoduše umístí do nějaké nádoby s vodou. Stonky se stabilizují pomocí kamínků, skleněných kuliček či jiným dekorativním materiálem. Nicméně je důležité měnit alespoň jednou za 3 týdny vodu. Doporučuje se voda balená, která nepodléhá zkáze tak, jako voda z kohoutku. Kořeny se nechají vyrůst na maximálně 2 cm a poté dle potřeby zkrátí. Vždy se odstraňují hnijící a odumřelé části kořenů.

Co má tato rostlinka ráda?

Má ráda denní světlo, ale pozor nevystavujte ji celodennímu působení slunečního svitu, utrpěly by tím listy. Tolerantní je rostlina spíš k menšímu přísunu denního světla než přímému vystavení slunci. Vhodné je také použití hnojiva, ať už pěstujete v bohaté půdě nebo ve vodě. Na trhu je možné vybírat z řady hnojiv.

Ořezávání

Chcete-li, aby rostlina udržela svůj pěkný tvar (má tendenci tahat se do výšky) je potřeba ořezávat.

  • Pěstování hydroponicky – pěstujete-li rostlinu tímto způsobem, vydrží zhruba půl roku
  • V květináči – zde je nutný stále vlhký substrát (ne přemočený). Životnost je v tomto případě jako u klasické pokojové rostliny.

Obrázek: thespruce.com, costafarms.com