Šťastný bambus – snadné tipy na jeho úspěšné pěstování

Šťastný bambus (botanický název: Dracaena sanderiana) je oblíbená rostlina, která ozdobí váš pracovní stůl a stejně tak třeba i parapet v obýváku. Setkat se s touto rostlinkou můžete ještě i pod dalšími názvy: čínský vodní bambus, dračinec pruhovaný, kudrnatý bambus, rostlina bohyně Mercy a další.

Šťatsný bambus (Lucky bamboo) pochází ze střední Afriky a patří do čeledi Asparagaceae. Budete překvapeni, když zjistíte, že to vlastně vůbec není bambus. Podle Feng Shui a v mnoha asijských zemích přináší údajně štěstí, a proto patří k populárním pokojovým rostlinám.

Jako hydroponická rostlina může růst buď pouze ve vodě anebo ji můžete zasadit do květináče se zeminou. Verze s vodou je sice pohodlnější, ale takto rostlinka vydrží 6 až 10 měsíců. V případě, že ji zasadíte do květináče, vám vydrží dělat radost velmi dlouho.

Pěstování ve vodě

Je v podstatě jedno, jakou nádobu zvolíte. Zda nějakou dekorativní vázičku či sklo. Sklo nabízí mnohem více možností, co se dekorování týče. Do skleněné nádoby můžete vložit kamínky, barevný písek, barevné skleněnky, mušličky apod. Vodu je potřeba vyměňovat za čerstvou a dolévat. Nic složitého, zvládne to úplně každý.

  • Pro podporu rostliny je nezbytné naplnit nádobu malými oblázky, které udrží rostlinu a nebude se v nádobě kymácet.

  • Kořeny rostliny musí být vždy ponořeny ve vodě.

  • Nepoužívejte vodu z vodovodu, protože chlor rostlině nesvědčí. Může to vážně poškodit rostlinu. Pokud používáte vodu z vodovodu převařte ji a nechte 24 hodin odstát. Používat můžete i vodu z akvária – funguje jako hnojivo.

  • Vodu udržujte čistou a čistěte i oblázky.

  • Přidávejte tekuté hnojivo co 4 až 6 týdnů.

Pěstování v půdě

Umístění je lepší na nepřímém světle. Pokud tedy rostlinku necháte na okenním parapetu, ujistěte se, že není vystavená celý den přímému světlu. Rostlina by si mohla spálit listy. Velmi dobře však rostlina vypadá i na konferenčním či pracovním stolku.

Půda: půda by měla být lehká, propustná. Volit můžete substrát pro pokojové rostliny nebo sukulenty.

Zálivka: udržujte půdu vlhkou, ale ne přemočenou. Hrozil by vznik hniloby, což by rostlinka patrně nepřežila.

Hnojení: první hnojení od zasazení proveďte v závislosti od typu vybraného substrátu. Někde výrobce uvádí, že substrát obsahuje živiny, které rostlině vydrží 2 měsíce. Přihnojování pak stačí jednou za dva až tři měsíce.

Teplota: tato rostlina dává přednost teplým pěstitelským podmínkám. Proto ji na zimu stáhněte z okenního parapetu, kde může být chlad a průvan.

Ořezávání: aby byl šťastný bambus zdravý, je nutné jej pravidelně upravovat. Vyhněte se řezání stonku, protože to není dobré pro celkové zdraví a tvar rostliny. Místo toho střihejte boční stonky a odnože pomocí sterilních a ostrých nástrojů.

Tvarování: tvarování je zdlouhavý proces určen spíš těm zkušenějším. K vytvoření požadovaného tvaru se musí rostlina umisťovat vždy tak, aby se točila za zdrojem světla. Profesionální pěstitelé tedy střídají stanoviště rostliny vždy tak, aby se sama vytočila ke zdroji světla.

Škůdci: obvykle zůstává tato rostlina zdravá a bez škůdců, ale může se stát, že ji napadnou běžní škůdci, kteří se mohou rozšířit z ostatních pokojových rostlin – ošetření je tedy stejné, jako u jiných pokojových kytek.

Obrázky: feng-shui.lovetoknow, costafarms