Díky snadnému postupu zvládne rozmnožit sukulenty i úplný začátečník

Sukulenty patří k velmi oblíbeným rostlinám. Jsou totiž mimořádně nenáročné, nevyžadují od vás prakticky žádnou péči a dokáží se vyrovnat i s různými extrémy. Není tedy divu, že si řada lidí doma pěstuje tyto zajímavé rostliny, u kterých nemusíte mít obavu, že se vám je podaří během několika týdnů zabít.

Máte-li doma alespoň jeden takový kousek, velice snadno si jej můžete rozmnožit. Není nutné nakupovat v zahradnictví další kousky. Z jednoho sukulentu si velice snadno vytvoříte celou sukulentovou rodinku. Jak na to?

Budete potřebovat jen pár věcí:

  • Listy sukulentu
  • PET lahev
  • Ostrý nůž nebo nůžky
  • Zeminu a květináče na nové rostlinky

Za tři týdny máte nové sukulenty

V prvé řadě je nutné šetrně získat listové řízky. Velmi ostrým, ale hlavně čistým nožem odřízněte velký list těsně u stonku. Nechte jej mírně zavadnout a připravte si další nezbytnosti. Vezměte si jakoukoliv láhev s víčkem a po celém těle lahve vytvořte nožem nebo nůžkami otvory, do kterých se vejdou jednotlivé listy.

Na dno lahve dejte trochu vody a do děr zasuňte odříznuté listové řízky. Přibližně za tři týdny můžete pozorovat, jak z každého jednotlivého lístečku vyrůstá miniaturní verze dceřiného sukulentu.

Je nezbytné neustále doplňovat vodu, aby měly sukulenty odkud brát vlhkost. Když jsou rostlinky velké asi 0,5 -1 cm, velmi opatrně láhev rozřízněte tak, abyste mohli zárodky rostlinek odebrat, ale nepoškodili je.

Nové přírůstky

Nyní si vezměte připravené květináčky a naplňte je asi ze tří čtvrtin lehkým substrátem pro kaktusy a sukulenty. Zbytek doplňte stejným substrátem, který ale smíchejte s hrubým pískem nebo jemným štěrkem. Do této vrstvy by pak měl přijít malý zárodek rostlinky, který jste vypěstovali.

Původní list zanedlouho uhnije a rostlinka bude zcela samostatná a bude nadále růst. Takto si velmi snadno můžete z jednoho sukulentu vytvořit celou kolonii. A zvládne to skutečně každý, i úplný začátečník.

Fotografie: Home & Garden

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]