Zatímco větší obce jsou schopné zajistit si dostatek financí pro svou výstavbu, pro menší je tady výzva ze strany Ministerstva pro místní rozvoj.
Téměř tři čtvrtiny obcí by rády rozšířily svou bytovou výstavbu, brzdí je v tom ale vysoké počáteční investice. S tím se jim rozhodl pomoci stát, konkrétně Ministerstvo pro místní rozvoj, které zveřejnilo výzvu za 400 milionů korun.
Menší obce na výstavbu nemají
Od počátku roku 2024 médii opakovaně kolují informace o tom, že hypoteční sazby padají a bydlení se opět stává dostupnější. Podle portálu IDnes o tom svědčí i ukazatel Index dostupnosti bydlení. Bohužel ale nejde o obecně platný trend, někde je trh s nemovitostmi stále zamrzlý. Z bludného kruhu dosažitelného a nedosažitelného bydlení tak chce lidem pomoci i Ministerstvo pro místní rozvoj se svou výzvou.
Nabídka MMR cílí na obce a jejich bytový fond, jak uvádí na svých stránkách. Podle zjištění ministerstva se totiž ukazuje, že až 70 % obcí je nespokojených se svou bytovou výstavbou. Pouze část, a to ještě větších aglomerací, je však schopná s tím něco dělat. Zbývající obce na rozšiřování svých bytových kapacit nemají finance. A právě s tím má pomoci „injekce“ ze strany MMR.
Stát nabízí dotaci až 105 000 Kč. Díky tomuto snadnému postupu ji může získat skoro každý
Vlastní je zkrátka vlastní
Ministerstvo vyčlenilo z evropských zdrojů 400 milionů korun, kterými chce pomoci obcím i krajům a jejich organizacím. Celková pomoc ze strany tohoto resortu se tak podle webu Novinky navýšila na neuvěřitelných 1,4 miliardy korun. Dotaci mohou obce použít na pořízení projektové dokumentace, studie proveditelnosti, stavebně technologická řešení či realizaci architektonické či urbanistické soutěže.
Cílem této podpory je zajistit větší bytové kapacity obcí a krajů a tím rozšířit možnosti nájemního bydlení. V českých poměrech žije podle Eurostatu asi 23 % lidí v nájmu. Přestože drtivá většina považuje vlastní bydlení za větší jistotu, počet osob v nájmech se rok od roku zvyšuje. Důvodem mohou být vysoké nároky na vlastní bydlení a s tím spojená výše případné hypotéky, ale i touha po svobodnějším způsobu života. I v ČR už jsou pak vidět alternativní způsoby řešení takové situace – př. bydlení v lodním kontejneru, o němž jsme psali na BydlímeÚtulně.
Napište komentář