Asi těžko bychom našli českou domácnost, ve které není struhadlo. Sýr na špagety, zelenina do polévky, brambory na bramborák – všude je struhadlo potřeba. Časem se ale i kvalitní kousek otupí.
První struhadlo si dal patentovat Francouz Francois Boullier ve 40. letech 16. století. Tehdy bylo hlavním cílem využití přebytečného sýra. Ve sbírkách starožitníků ovšem existují i starší kousky – jejich majitelé si je jen nenechali patentovat. Vývoj této dnes běžné kuchyňské pomůcky tak pravděpodobně bude mnohem starší. Kromě neznalosti snadných způsobů broušení ovšem někdy dává lidem zabrat i správné použití samotných stran struhadla.
Co umí která jeho strana?
Jestli máte doma nejběžnější typ struhadla, pak máte k dispozici 4 stěny. Tu s velkými a středními dírkami použijte na zeleninu a měkčí sýry – například eidam. Máte-li rádi těstoviny s parmezánem, je nejlepší stěna s malými dírkami. Tedy těmi s vystouplými ostrými hranami, o které se tolik lidí často pořeže. Dělají krásně drobné hobliny. Poslední stěna slouží ke krouhání a tvorbě tenkých plátků. Je ideální na vařenou řepu, brambory nebo okurku.
Jak dojde k otupení?
Když je struhadlo skladováno položené mezi dalšími kuchyňskými pomůckami, třou se jeho hrany o další materiály. K tomu samému dochází i v myčce, kde působí silný tlak vody. A když ho neumyjete hned, ale později dolujete z dírek zbytky potravin, výsledek je stejný. Avšak neklesejte na mysli, na všechno existuje opatření. A i takto otupenému struhadlu se dá vrátit jeho původní kondice.
Jak snadno nabrousit struhadlo
První metodou je použití alobalu, který rovněž najdete v každé kuchyni. Je to perfektní postup, když vás zrovna tlačí čas. Fólii totiž stačí zmuchlat do kuličky o velikosti cca 7 cm a rychlými tahy jí po struhadlu přejet. Jen buďte opatrní, ať se hranám nepřipletete do cesty prsty. Dalším ověřenou pomůckou je hřebík. Tento postup je o něco delší, ale výborně se hodí třeba ke sledování televize. Najděte si kousek, který perfektně padne do otvorů ve struhadle.
Zatlačte ho do otvoru a protáhněte ho dovnitř s kýváním do stran. Poslední metodou je pak smirkový papír nebo klasický brousek. Přejeďte s ním po stěnách a pak struhadlo důkladně opláchněte. Špičku brousku či ocílky můžete podobně jako hřebík protáhnout i jednotlivými otvory. Tak hlavně na žádný nezapomeňte a struhadlo bude opět krásně ostré.
Zdroj: Xitrosti