Věci, které se vyplatí si rozmyslet před rekonstrukcí kuchyně vám mohou vyřešit mnoho případných problémů

Konečně u vás padlo rozhodnutí, že se pustíte do rekonstrukce kuchyně? Patrně se už nemůžete dočkat. Aby výsledek splnil všechny vaše očekávání, je důležité mít vše naplánované. Přinášíme vám 8 tipů, jak udržet srdce vašeho domova moderní a funkční, minimálně dalších 15 i více let.

1. Elektrospotřebiče

Než se vrhnete do nového uspořádání kuchyně, pořádně se zamyslete nad dispozicemi a zodpovězte si několik základních otázek. Jak často teď vaříte, jak často hodláte vařit v budoucnu? K jakému účelu nejčastěji kuchyni využíváte? Co by měla splňovat teď, a jaké budete mít cca nároky za rok, dva nebo pět? Protože určitě nebudete kuchyni dělat na chvíli, měla by odpovídat i tomu, co přijde. Plánujete více dětí? Budou s vámi bydlet i rodiče?

2. Ergonomie

Pokuste se držet doporučeného nastavení ergonomie – tedy zásadu kuchyňského trojúhelníku. Lednička, dřez a sporák by měli tvořit rovnoramenný trojúhelník.

3. Malá kuchyně

Jestliže máte malou kuchyni, asi ji nenafouknete. To však nutně neznamená, že se musíte vzdát vysněného barového stolku, pojměte vybavení kuchyně flexibilně. Barový stolek může posloužit i jako úsporný jídelní stůl pro dva.

4. Úložný prostor

V kuchyni si nedělejte zbytečnou výstavu málo používaných nebo téměř nevyužívaných spotřebičů. Větší a méně používané kuchyňské pomocníky schovejte raději do kuchyňských skříněk. Díky tomu opticky zvětšíte prostor a zároveň se vám bude lépe udržovat pořádek. Popřemýšlejte tedy, zda máte pro veškeré své pomocníky dostatek úložného prostoru.

5. Kuchyňský ostrůvek

Toužíte-li po kuchyňském ostrůvku, ujasněte si, jak ho využít co nejlépe. Mimo odkládací a pracovní plochy, zde můžete vytvořit i varnou zónu anebo příjemné posezení suplující barový pult.

6. Otevřený prostor

Dnešním trendem jsou převážně otevřené kuchyně – propojené s obývacím prostorem. Významně se tak prosvětlí a zvětší hlavní obytný prostor. Zamyslete se však nad tím, zda vám to bude právě takto vyhovovat. Jestliže rádi vaříte o samotě a vadí vám, když vám někdo kouká pod ruce a nechcete vystavovat všem očím nepořádek a dřez plný nádobí, volte raději kuchyň uzavřenou.

7. Styl kuchyně

Dnes je možné vybírat od moderní, přes retro, vintage, venkovskou, industriální až po belgickou kuchyni a ještě mnoho dalších. Předem si rozmyslete, který styl je pouze momentální záchvěv a který vás drží už dlouhou dobu. Vyberte spíš něco něco střízlivého a styl interiéru pak dolaďte pomocí doplňků: drobné spotřebiče, textilie, dekorace, lustr.

8. Tvar kuchyňské linky

Úplným základem je lineární kuchyně, to je, když je linka umístěná podél jedné stěny. Tyto linky jsou vhodné do malých garsonek nebo pro rodiny s jedním či dvěma členy. Praktičtější řešení je pak kuchyňská linka ve tvaru L, kde jsou dřez, chladnička, sporák uspořádány do trojúhelníku. Díky tomu se zkracují vzdálenosti, které je potřeba při přípravě pokrmů překonávat a práce v kuchyni je o to rychlejší. Ještě o chlup výhodnější je linka do tvaru U. Zde jsou vzdálenosti mezi jednotlivými zónami ještě kratší. Obdobné výhody skýtají také paralelní kuchyně (dvě kuchyňské linky naproti sobě) anebo kuchyně s ostrůvkem. Toto řešení se však hodí do větších kuchyní.

Tipy na závěr:

Moderní a zajímavou novinkou je odlehčení kuchyně pomocí barev a tvaru kuchyňské linky. Jedním z těchto triků je například kombinace tmavého spodního dílu linky a světlejší horní části.

Přednost dejte spíš kuchyňské lince v neutrálním odstínu. Barvy lze pak snadno dodat podle aktuální potřeby a doladit pomocí kachliček, mozaiky, výmalby, barevnými spotřebiči, kuchyňskými nástroji, dekorativními předměty, textiliemi. Má to nespornou výhodu. Na rozdíl od kuchyňské linky je snadněji a levněji vyměníte.

Obrázky: pixabay