Stylově a levně zařízený byt můžete mít i pomocí beden a palet

Dřevěný nábytek byl vždy oblíbený, stále je a bude, především ten z masívu. Nicméně jde také o poměrně drahou záležitost. Na druhou stranu takový nábytek zase vydrží mnoho let. Dřevěný nábytek, police a doplňky však můžete mít i svépomocí a nebude vás to stát tolik peněz.

Šikovní kutilové našli způsob – využití europalet a dřevěných bedýnek na ovoce a zeleninu. Špatné nejsou ani vysloužilé dřevěné sudy, pokud se k nim máte možnost dostat za lepší cenu.

Výhodou europalet je dlouhá životnost, variabilita, snadná údržba, tvarová stálost a odolnost materiálu. Palety lze kombinovat i s dřevěnými bedýnkami. Šikovný kutil si tak může snadno vyrobit netradiční nábytkovou sestavu přesně na míru, dle svých představ. Z palet i bedýnek (případně sudů) lze vyrobit do domácnosti téměř vše. Od stolečků, přes kuchyňskou linku, postel, sedací soupravu, až po šatní skříň nebo dokonce dřevěnou podlahu.

Palety a bedýnky různých rozměrů

Podle toho, jaký je váš cíl – volíte typ palety. Využít lze také bedýnky z neopracovaného olšového či smrkového dřeva. Palety většinou bývají v rozměrech 80 x 120 cm s váhou 23 kg. Palety lze levně odkoupit i nové, případně použité, kde je cena ještě mnohem nižší. Bedýnky bývají ve třech různých velikostech. Velká bedýnka bývá o rozměrech 30 x 39 x 60 cm, středně velká bedýnka 28 x 33 x 44 cm a malá 21 x 23 x 34 cm. Buď můžete použít celé bedýnky a poskládat z nich určitý typ nábytku – obývací stěnu, konferenční stoleček, poličky nebo lze využít pouze dřevo z nich. Kombinovat můžete různé rozměry, ale i palety a bedýnky.

Finální úprava nábytku

Veškeré dřevěné výrobky (tedy i ty vyrobené z palet) je možné natírat barvami, lakem, mořit do určitého odstínu apod. Dokonce můžete vyzkoušet i oblíbenou patinu. Určitě je vhodné dřevo ošetřit, aby bylo hladké a uzavřené, což zabrání poškrábání a jinému poškození nábytku. Navíc se pak lépe udržuje a vydrží déle sloužit bez chybiček na kráse.

Fotografie: favim, palletsideas