Svépomocí postavený domeček u lesa dělá majiteli radost i díky plně vybavenému interiéru

Fotografie: Lamiot / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Podívejte se, co zvládl tento muž úplně sám. Postavil si malý mobilní domek, aby měl v důchodu nízké náklady na bydlení. A hlavně to byla zábava.

Mnoho lidí sní o životě mimo ruch velkoměsta, kde by byli obklopeni přírodou. I rostoucí náklady na energie pak řada lidí řeší přesunem do menšího. V posledních letech se tak těší velké oblibě malé domky. Ať už jsou postavené z lodních kontejnerů, starých vlakových vagónů nebo přívěsů. Web TinyHouseBlog nyní přinesl příběh muže, který si svépomocí postavil malý domek v blízkosti lesa. Má tu vše, co potřebuje, a většinu spotřebované energie mu dodávají solární panely.

Domek stavěl na dvoře 10 let

Na svém malém domku pracoval celých 10 let. Přiznal, že to pro něj byl jistý druh terapie, když se vrátil z práce domů a mohl se vrhnout na další část svého vysněného projektu. Teď už však jeho dílo stojí. Velkou výhodou domku je, že je na kolečkách, Patrick ho tak může přesunout na libovolné místo. YouTube kanál TinyHouse natočil, jak se celá stavba povedla. Podívat se na ni můžete ve videu níže.

Na samotnou stavbu zužitkoval především nevyužité věci a staré dřevo, kterému dal druhou šanci. Významně se mu tak povedlo snížit celkové náklady. Na užitné ploše, která je pouhých 18 metrů čtverečních, je vše, co k životu potřebuje. Ve spodní části najdeme kuchyni, obývací část a koupelnu. V horním patře se pak nachází malá ložnice.

Je i částečně potravinově soběstačný

Na pozemku je také přistavěná dřevěná kůlna, ve které se skrývá veškeré technické vybavení, nářadí, ale také pračka. Elektrickou energii mu přes léto zajišťují solární panely. V zimě, když je slunce méně, používá k výrobě elektřiny generátor. Hned před domem má také zeleninovou zahradu a nádrž na vodu, kterou využívá k zálivce.

Vysloužilý učitel si už 10 let užívá netradiční bydlení. V jeskyni si zařídil i koupelnu a kuchyni

Před dům také přistavil prostornou verandu z cedrového dřeva. Tím si dále zvětšil obytný prostor a se svým pejskem tu rád tráví většinu času. Patrick si tak splnil sen o klidném a nízkonákladovém bydlení na důchod. Na BydlímeÚtulně se můžete podívat na podobný projekt. Tentokrát si bydlení v krásném malém domku užívá rozvedená důchodkyně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]