Dům o šířce 1 metru je skutečnou raritou. Interiér však nabízí vše, co si majitelka přála

Fotografie: Küste / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Malý domek s přízviskem Spite doslova vyniká nejen mezi ostatními domy v ulici, ale také v rámci trhu nemovitostí. A to jak svým tvarem, tak svou cenou.

Atypický dům, který svým tvarem připomíná kousek sýra. Těžko dnes říci, co přesně stojí za jeho netradičním vzezřením, nicméně je zřejmé, že lidé umí takovou originalitu ocenit. I to je jeden z důvodu, proč se prodává v přepočtu za více než 12 milionů korun.

Dům postavený natruc?

Úzký domek s netradičním tvarem od prvního pohledu vybízí k otázkám. Kdo si ho nechal postavit? A proč zvolil takto atypický tvar? Jaký to mělo důvod? Vždyť přece dům, který vypadá jako výseč z bochníku sýra, musí mít nějaký zajímavý účel, nebo ne? Menší nápovědu by mohl nabídnout samotný název domu, jejž lze přeložit jako „navzdory“. Dům, který byl postaven přibližně v roce 1925, tak mohl vzniknout například navzdory manželovi.

Jistá verze totiž uvádí, že manžel při rozvodu své bývalé polovičce daroval jen úzký pozemek s vědomím, že je na stavbu domu nevhodný. Žena si ale poradila a dům na parcele přesto postavila. Podobně vyznívá také druhá verze příběhu, že si domek postavil majitel pozemku navzdory svému sousedovi, který ho chtěl odkoupit za malé peníze, aby si rozšířil vlastní zahradu. Ale také je možné, že dům zkrátka a dobře vznikl jen „navzdory“ tradičním stavbám.

Malý, zato dobře řešený

Domek měří necelých 17 metrů na délku, mnohem více je ale zajímavá jeho šířka. Zatímco na jednom konci totiž dosahuje necelých 5 metrů, na tom druhém už je to něco málo přes metr. Vyjádřeno číselně, dům může působit stísněně, ale při pohledu do interiéru tomu tak není. V širším konci domu se nachází standardně velká ložnice s koupelnou, která pokračuje do obývacího pokoje. Ve „špičce“ je pak kuchyně s menším jídelním stolem.

Stavitel lodí a profesionální tesařka spojili síly. Partneři si bydlení v hausbótu zařídili zcela sami

Kromě výše uvedeného má dům ještě obyvatelné přízemí s vlastním vchodem. I zde je ložnice, koupelna a menší obývací pokoj, jistě by tak nebyl problém zajistit i menší kuchyňský kout, a dotvořit tak plnohodnotnou druhou bytovou jednotku třeba k pronájmu. Interiér a především pak štukovaný exteriér domku lze zasadit do španělského obrozeneckého stylu s nádechem italského designu.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]