Osvoboďte se od hypotéky a postavte si malý, ekologický a levný domek

Osvoboďte se od hypotéky tím, že si postavíte vlastní, ale levný a ekologický domov. Zní vám to jako utopie? Dost možná…Přesto se stále nachází lidé, kteří správné řešení najdou. Ať už se jedná o dům na kolečkách, domku postaveného z UNIMO buněk, zámořských kontejnerů, hliněného domku. Domku, kde se při stavbě použilo odpadu ze zbořených domů, pořízením staršího a opravou vlastními silami, domku postaveného z rybářských či zahradních chatek, domku, který byl původně garáž apod. Přinášíme vám trochu inspirace, ať vidíte, že když se chce, tak to jde.

Náklady na tyto domky jsou mnohem menší než pořízení klasické nemovitosti, kde jsou ceny doslova nelidské. V poslední době tento trend roste, protože ne každý se chce na 20 a více let vázat hypotékou. Navíc člověk mnohdy zbytečně žije v příliš velkém a ekologicky nevýhodném domě. Tím netvrdíme, že je to špatně, ale ne každý si to může dopřát a někdo ani nechce a dává přednost úspornému malému domku, který vznikl vlastním přičiněním. 

Původně zahradní domek

Tento domek je sice malinký, ale úplně dostačující. Nechybí kuchyňka, obývací prostor, sociální zařízení ani ložnice v patře. Tento projekt sklidil úspěch a momentálně jej kopírují i různé společnosti a nabízejí lidem, kteří chtějí snížit své životní náklady. Domácnost funguje díky několika solárních panelů a není zatížená žádnými zbytečnými spotřebiči. Tento domek vyšel na necelých 50 tisíc korun včetně dveří a oken.

Domek z hlíny

O domku z hlíny už jsme vám jednou psali. Do tohoto projektu se pustil i muž z Anglie. Jde o prastarou stavební techniku, kde se používá ke stavbě přírodních materiálů, jako je hlína, kameny, sláma, jíl, dřevo. Tento domek vyšel na zhruba 70 tisíc korun a opět není zatížen zbytečnostmi, bez kterých se člověk neobejde. Nicméně tento způsob bydlení skutečně není pro každého.

Tiny domek

Žít v malém domku, který si postavíte z maringotky, kontejneru či zahradní chatky nemusí být rovněž pro každého. Ovšem pokud chcete vyskočit z bludného kruhu splátek a nemáte v plánu rodinný rozpočet zatížit hypotékou, skvělá příležitost k vlastnímu bydlení. Tento domek vyšel na necelých 270 tisíc korun. Postaven je ze zachráněného/použitelného materiálu, který byl buď úplně zdarma nebo se levně odprodával.

Dům z kontejnerů

Tento dům v minimalistickém stylu o rozloze 1 000 čtverečních metrů od architekta Benjamina García Saxe je vyroben ze dvou použitých lodních kontejnerů o délce 40 stop, se zvýšenou střechou. Některé stěny byly nahrazeny sklem. Kontejnery mají samozřejmě i izolaci, kvůli tepla uvnitř. Přepravní kontejnery jsou levné a snadno dostupné.

Obrázky: momtastic.com, austin.curbed.com