Svítidla pro lepší náladu

Nejen typ světelného zdroje hraje důležitou roli při výběru vhodného osvětlení do místnosti. Je potřeba vědět, zda budeme svítit úspornou žárovkou, zářivkou či LED světelným zdrojem. Každý typ osvětlení má své plusy a mínusy.

Nejvhodnější náhradou za klasické žárovky se však zdají být LED žárovky, jež se mohou pochlubit dlouhou životností a nezanedbatelnou energetickou úsporou. Rovněž je vhodné promyslet tvar svítidla. Do některých se hodí žárovky, do jiných zase zářivky.

Barva světelného zdroje

Klíčovým parametrem mimo světelného toku je však barva světla, kterou světelný zdroj produkuje. Některé barvy světel podporují útulnost, pohodlí, další naopak podporují energii a aktivitu. Jaký odstín světla se bude hodit zrovna do našeho obýváku či kuchyně, musíme předem posoudit. Dle teploty chromatičnosti se mění i odstín světla. Některé jsou více do modra, jiné do žluta, další do bílé. Údaj o teplotě chromatičnosti se nachází v popiscích světelných zdrojů.

Jak souvisí svítidla s náladou?

Ačkoliv se to nezdá, světlo hraje v bydlení hodně velkou roli. Například na podzim, když se brzy stmívá, může být nedostačující osvětlení ke škodě. Člověk potřebuje k životu určitou míru světla a právě jeho nedostatek se projeví úbytkem energie, ospalostí, špatnou náladou. Určitě už se vám stalo, že vám chybělo teplo a sluníčko. Právě s tímto může správné osvětlení pomoci.

Dlouhodobý nedostatek denního světla vede ke snížené tvorbě serotoninu – hormonu štěstí. To je přesně ten důvod, proč jsou na podzim a v zimě lidé více skleslí a unavení, touží přirozeně po slunci. Zkuste se radovat, když vám hormon štěstí chybí. Naštěstí existuje řešení v podobě správného osvětlení. Sluníčko je sice sluníčko a teplé počasí k tomu, ale nějak podzim a zimu přežít musíme.

Pouze centrální osvětlení nestačí

Nedostatek světelných zdrojů bývá častou chybou mnohých domácností. Jedno centrální světlo zkrátka nestačí. Chceme-li doma navodit světlo co nejblíže tomu dennímu, doporučuje se sahat po žárovkách s hodnotou 5000 – 6500 kelvinů. Toto světlo je vhodné pro různé domácí práce, jelikož podporuje aktivitu. Naopak světelný zdroj s chromatičností okolo 2700 kelvinů podpoří relaxační atmosféru. Existují však i simulátory slunce, které pomáhají řešit i oční potíže, zlepšují ostrost vidění, eliminují oční únavu. Zkrátka máte-li skleslou náladu, pak si na ni dobře posviťte. Ona se vám chuť a elán opět vrátí.

Obrázek: pixabay.com