Maximální využití prostoru na malé zahradě

Hledáte-li nápady pro zkrášlení vaši malé zahrádky, pak jste na tom správném místě. Malé zahrádky, terasy, balkony mohou vyžadovat trochu více kreativity, ale i ten nejmenší pozemek se může proměnit na elegantní venkovní útočiště. Prostor, kde budete s chutí odpočívat a relaxovat.

Možná znáte pořekadlo, že toho dobrého je vždy málo. Klidně si z této „nevýhody“, můžete udělat přednost. Velká zahrada – hodně práce, hodně starostí, velká investice. Malá zahrádka – méně práce, méně starostí a menší investice.

Malé zahrady a zahrádky (i ty terasové) mají jedno velké plus. Jsou lépe udržovatelné. Je to také skvělá příležitost, jak být kreativní. Přitom se nemusíte připravit o možnost dekorovat za pomocí polštářků, zahradního nábytku, stylového osvětlení, květeny. Ať už chcete vytvořit impozantní balkonovou zahrádku nebo posezení hned za vaším domem, kde je poskrovnu místa.

Zelená stěna

Máte-li sotva místo pro sedací nábytek a stoleček, vytvořte si zahradní stěnu. Rostlinky můžete pěstovat v květináčích, truhlících a připevnit je na stěnu nebo plot. Můžete tak pěstovat cokoliv včetně bylinek. Stačí zhotovit policovou konstrukci, kterou připevníte ke stěně či plotu.

Světlé barvy

Nejen v interiéru, ale i exteriéru platí, že světlé barvy zvětšují opticky prostor. Navíc tmavá barva přitahuje slunce. Na tak malém místě se pak neschováte a budete se smažit. Proto je lepší volbou světlý nábytek – ideálně barva bílá a pastelové. Rozveselit můžete také pomocí ubrousků, polštářků, barevných květináčů.

Zahrada v květináčích

Máte-li místa trochu víc, než pouze umístění květináčů na plot či stěnu, můžete je rozestavět kolem. Nepotřebujete trávník, abyste vytvořili svěží zahradu. Ba naopak, odpadne vám starost se sekáním trávníku. Dnes existují okrasné trsy travin, které lze pěstovat v květináčích, a také zakrslé keříky, krásně barevné kytky.

Plazivé růže a závěsné květináče

Plazivé růže a další plazivé rostliny jsou rovněž jako stvořené pro mini zahrádky. Na balkoně tak elegantním způsobem vyřešíte soukromí, případně schováte starší plot. Závěsné květináče jsou rovněž možností. Pověsit je můžete ze stropu, z trámu, připevnit na plot či stěnu. Stačí koupit držáky, košíky a hurá na věc.

Vytvoření stínu

Možná vás inspiruje i tato fotografie, kde je zbudován „mini altánek“. Nahoru vedou schody, kde je možné umístit květináče. Navíc se tím zvýší ještě i soukromí, jsou-li hned za zdí sousedé.

Osvětlení

Večerní osvětlení je velmi romantická záležitost. Pověsit můžete svítící koule, ale i lucerničky, které se těší velké oblibě. Anebo zapíchat osvětlení do květináčů, případně si rovnou pořídit svítící květináče.

Obrázky: idealhome.co.uk