Jak vybrat svítidla do interiéru

Zařizujete-li nový byt či dům, budete do každé místnosti potřebovat vhodná svítidla a osvětlení. Výběr nových svítidel záleží především na velikosti místnosti, kterou potřebujete osvětlit.

Je rozdíl, zda má pokoj osm nebo třicet metrů čtverečních, někde stačí zapuštěné bodovky, jinde potřebujete centrální závěsný lustr doplněný ještě dalšími svítidly.

Není pokoj jako pokoj

Nemáte-li zatím žádný nábytek a kupujete svítidla jako první věc, mějte na paměti, k jakému účelu budete místnost využívat a jak bude uspořádaná. U takového obývacího pokoje je nad slunce jasnější, že bude potřeba světelných prvků hned několik. Použít můžete větší závěsné svítidlo, stropní svítidlo nebo po stropě rozeset bodovky. Budete potřebovat rovněž svítidlo nad konferenční stolek nebo alespoň lampu k sedací soupravě, až si budete chtít přečíst knihu nebo prohlédnout nový časopis. Velmi dobře v obývacím pokoji vypadají také nástěnná svítidla nebo speciální svítidla pro osvětlení uměleckých děl. Příjemné je rovněž náladové osvětlení k televizi.

Svítidla vybírejte podle vašeho vkusu

Výběr svítidla je ale rovněž otázkou vkusu. Záleží především na tom, zda má být lustr středem pozornosti nebo má sloužit spíš jako nenápadný doplněk. Stylový interiér se vždy odvíjí od jednoho dominantního prvku, máte-li namyšlený výrazný lustr, potom zbytek vybavení volte nenápadný. Naopak platí totéž, pokud kupujete tapety s výraznými vzory, velkoformátovou sedací soupravu nebo plánujete-li výrazný krb, použijte nenápadná svítidla, která nebudou rušit atmosféru interiéru. V dnešní době lze sehnat svítidla a osvětlení v různých stylech, designeři se nebojí kombinace materiálů ani barev, nemějte tedy strach, že byste si nevybrali. Vyzkoušejte světelné studio Aulix v Dolních Břežanech u Prahy, kde naleznete více než 400 druhů osvětlení.