Tajemství množení orchidejí odhaleno. Jednoduchý způsob, jak mít z jedné rostliny několik dalších

Orchideje jsou v posledních letech oblíbenou květinou, která zkrášluje mnoho domácností. Ne každému se ale orchidej daří pěstovat. Pokud se naučíte o ni správně pečovat, odvděčí se vám pravidelnými krásnými květy. Navíc ji můžete poměrně snadno množit a budete jich mít více. Přečtěte si, jak na to.

Urychlete tvorbu kořenů vaší rostliny

Pořiďte si rašelinový mech. Namočte ho do vody a vytvarujte z něho malé kuličky. Vytvořené mechové kuličky připevněte pomocí nitky pod čerstvé výhonky orchideje. Místo nitky můžete použít také pružnější vlákna, aby příliš orchidej nestahovala. Na mechovou kuličku přiložte fólii. Každá den ji odkryjte na hodinu a postříkejte důkladně vodou.

Po asi devíti až desíti dnech by se měly objevit kořeny nového výhonku. Ve chvíli, kdy uvidíte čtyři a více kořenů, můžete nový výhonek oddělit. Díky mechové kuličce jste totiž vytvořili dokonale vlhké prostředí pro to, aby byl růst kořenů urychlen.

Nové výhonky zasaďte

Nově vyrůstající rostlinku opatrně odlomte nebo ustřihněte z místa, kde vyrůstá. Umístěte ji do speciální nádoby s perforovaným dnem. Pokud máte výhonků více, saďte je asi 3 centimetry od sebe. Použít můžete hotový zakoupený substrát na orchideje, který je dostatečně vzdušný, nebo vytvořit svůj vlastní. K tomu budete potřebovat především rašelinu a mech.

Fotografie: Antonia Orchids

Nádobu s nasazenými výhonky orchideje přikryjte folií. Dvakrát denně odstraňte fólii ideálně na 20-25 minut a důkladně rostlinky navlhčete. Pokud dodržíte stále prostředí, které orchidej vyžadují, bude se novým rostlinkám dařit.

Klíčové při množení je teplo a vlhkost. Poté stačí už jen vyčkávat až rostlinky zakoření a začnou růst. Asi po čtyřech měsících by měly bát připravené na přesazení do samostatných květináčů.

Vidíte, že množení orchidejí není vůbec složité. Pokud se na vaší rostlině objeví výhonek nové rostlinky, vyčkejte na jeho kořeny a poté jej ustřihněte a zasaďte. Po časy by vám z něho měla vyrůst krásná nová orchidej.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]