Pokojové rostliny 1-0 plíseň: Pročistí vzduch a absorbují nadbytečnou vlhkost

Fotografie: Couch-scratching-cats / Public domain

Nadměrná vlhkost může vést až ke vzniku plísní, které mohou škodit vašemu zdraví. Abyste tomuto problému předešli, nebo se plísní zbavili, využijte tyto pokojové rostliny.

Zejména v zimních měsících nebo během dlouhých deštivých dní se ve vaší domácnosti může hromadit nadměrná vlhkost. Pokud množství vlhkosti ve svém domově včas nesnížíte, může tento problém vést až ke vzniku plísní. Ty mohou napadat nejen stěny, ale i nábytek, dřevěné předměty a doplňky. Navíc mohou plísně negativně ovlivnit vaše zdraví. Způsobují suchý kašel, astma, nebo dokonce alergie. Pomocí pokojových rostlin však můžete tento problém snadno vyřešit.

5 rostlin, které vám mohou pomoci s vlhkostí

Přítomnost rostlin ve vašem domově nemusí mít pouze dekorativní účinek. Některé rostliny dokážou pročistit vzduch v místnosti, absorbovat přebytečnou vlhkost a zabránit tak vzniku plísní. Pokud se doma potýkáte s nadměrnou vlhkostí, měli byste zvážit pořízení těchto rostlin.

Anglický břečťan

Břečťan patří mezi rostliny, které dokážou zlikvidovat plíseň z vaší koupelny. Skvěle se hodí do malých a stísněných prostor. Aby vám břečťan prospíval, musíte mu však pravidelně a často dodávat dostatečnou zálivku. Ideálně ho umístěte na světlé místo s nepřímým slunečním světlem. Břečťan můžete zavěsit do výšky a nechat jeho šlahouny sestupovat k zemi. Takto vám může ozdobit celou stěnu, a navíc ho ochráníte před útokem dětí i domácích zvířat.

Sanseviera neboli tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk se považuje za jednu z nejméně náročných pokojových rostlin, kterou si můžete pořídit. Tato rostlina se snadno přizpůsobuje změnám teplot i množství světla. Je dostatečně mrazuvzdorná a skvěle se hodí i pro začínající pěstitele. Nejlépe vám však bude prospívat na teplém a slunném místě. Tchýnin jazyk dokáže skvěle filtrovat všechny toxiny a pročistit vzduch. Při správné péči vás tato rostlina může jednou za několik let odměnit nádhernými květy.

Spathiphyllum neboli toulcovka

Pro boj s nadměrnou vlhkostí je toulcovka další skvělou volbou. Pro vaše domácí mazlíčky jsou však její listy extrémně toxické. Umístěte tuto rostlinu tedy na takové místo, aby se k ní nedostali. Výhodou této rostliny je, že nepotřebuje přímé ani přirozené světlo. Toulcovka vám bude prospívat v koupelně, předsíni nebo na balkoně. Měli byste však pravidelně otírat prach z listů a odstraňovat zvadlé květy.

Palmové rostliny

Do vlhkého prostředí se skvěle hodí také bambus, rákos nebo datle. Téměř každý druh palmy dokáže absorbovat vlhkost ze vzduchu svými listy. Umístit ji můžete do obývacího pokoje blízko oken či dveří, kde bude mít dostatek světla pro svůj růst. Pravidelně palmu zalévejte a dopřejte jí dostatečnou péči.

monstera detail
Fotografie: Pixabay

Tillandsie neboli kykatka

Kykatka je poměrně nenáročná exotická rostlina, která dokáže pohltit vlhkost z horkého nebo párou nasyceného vzduchu. Přítomnost této rostliny oceníte zejména v kuchyni. Umístěte ji na kuchyňskou linku či parapet a kochejte si jejím nevšedním vzhledem každý den. Navíc dokáže tato rostlina vyčistit vzduch od nečistot a toxických látek.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]