Vypěstujte si své vlastní borůvky z pohodlí domova. Už za ně nebudete muset utrácet horentní sumy v supermarketu

Fotografie: Depositphotos

Borůvky, pocházející z keře z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae), jsou chutné a nízkokalorické. Chcete-li sklízet své vlastní borůvky, můžete se naučit, jak si tento keř zasadit doma.

Borůvky jsou tmavě červené až fialové plody, které se vyznačují vysokým obsahem vitamínů, včetně vitamínu K, stopových prvků a minerálů. Toto malé ovoce obsahuje významné množství hořčíku, draslíku, vápníku, železa a zinku. V různých sladkých úpravách, jako jsou koláče, muffiny a šťávy, si borůvky zachovávají svou chuť a zároveň poskytují tělu řadu prospěšných látek. Pěstují se pro své plody a lze je umístit na zahradu nebo do velkého květináče na balkoně.

Existují dva druhy borůvek

Divoká borůvka, která je vysoká 20 až 50 cm a má stálezelené listy, se obvykle pěstuje na vřesovištích nebo v lesích a na mýtinách. Keřovitá borůvka dorůstá výšky 1,5 až 2 metry a snadno se pěstuje v květináčích, v zahradní půdě nebo na zeleninové zahrádce. Od května se na keři objevují trsy bílých zvonků a v létě dozrávají bobule, jež se konzumují. Některé borůvky můžete jednoduše vysadit, aby začaly plodit. Zde jsou naše tipy pro úspěšné zahradničení a pěstování tohoto ovocného keře.

Fotografie: Freepik

Jak pěstovat borůvky doma

Borůvka by měla být vysazena na slunci nebo v polostínu. Kromě toho se tomuto keři daří ve velmi kyselé, dobře propustné půdě bez vápna. Pokud vaše zahrada není vhodná, můžete keř zasadit do poměrně velké nádoby a její dno vyložit vrstvou hliněných kuliček nebo štěrkem. Poté misku naplňte vřesovou zeminou, 1/10 kompostu nebo zeminou z květináčů, aby substrát zadržel co nejvíce vody.

Chcete-li si zajistit dobrou úrodu, snažte se keře vysadit na podzim, abyste podpořili zakořenění. Pokud je vysadíte na jaře, nezapomeňte je pravidelně zalévat, aby optimálně rostly.

Jak se starat o borůvkové keře

Od března byste měli používat speciální hnojivo pro rododendrony. Keř by se měl na podzim mulčovat borovou kůrou nebo jehličím, aby se zachovala kyselost půdy. Za suchého počasí dbejte na pravidelné zalévání a používejte vodu, která není tvrdá.

Fotografie: Pixabay

V zimě nezapomeňte odstranit odumřelé dřevo, aniž byste borůvku prořezávali. Kromě toho lze borůvky množit řízky, dělením a vrstvením. Díky těmto tipům si můžete vysadit vlastní ovocné stromy, užít si je a zároveň ušetřit peníze.

Zdroj: GardeningKnowHow