Tak lesknoucí se příbory jste ještě neviděli. Domácí čisticí směsi docílí fenomenálního vzhledu

Fotografie: Depositphotos

Příbory většinou myjeme v ruce, nebo je jen dáme do myčky. Aby ale byly opravdu čisté a blýskaly se, je třeba jim věnovat trochu větší pozornost.

Možná jste doma při úklidu nebo stěhování našli sady opravdu krásných příborů, které jste zdědily po prarodičích nebo jiných příbuzných. Takové příbory se hodí schovat třeba na slavnostní nebo speciální události. Bohužel ale postupem času ztratily svůj původní lesk a vlivem jevu oxidace příbory zrezly a jsou špinavé. Můžete je však vrátit do původního stavu, a to díky ekologickým trikům, které se o to postarají a vrátí jim lesk a čistotu.

Trik s bílým octem

Bílý ocet je přírodní a biologicky odbouratelná složka, kterou můžete použít nejen při vaření, ale je to také účinný pomocník v domácnosti. A na vyčištění starých zrezivělých příborů se díky svým vlastnostem hodí nejvíce. Je podobný jedlé sodě, má odmašťovací, dezinfekční a bělicí účinky. Proto se používá také například při úklidu a mytí kuchyňských linek nebo nádobí.

K vyčištění příborů budete potřebovat horkou vodu a dvě sklenice klasického bílého octa. Obě tyto ingredience smíchejte, a do směsi namočte příbory, které potřebujete vyčistit. Nechte směs několik hodin působit, poté je opláchněte v čisté vodě a opatrně hadříkem osušte. Příbory se budou lesknout a veškerý rez a nečistoty zmizí.

Použití jedlé sody

I jedlá soda se řadí mezi domácí pomocníky. S její pomocí dokážete vyčistit nejen ty největší nečistoty v domácnosti, ale účinně také čistí stříbro a ocel. Má skvělé abrazivní a čisticí účinky a dokáže vyčistit a odstranit nečistoty ze špinavých a zrezivělých příborů. Použití jedlé sody není vůbec těžké, ba naopak. Nemusíte si tak lámat hlavu se seškrabováním špíny a zbytečně se namáhat.

Fotografie: Pixabay

K přípravě směsi budete potřebovat opět horkou vodu a tři lžíce jedlé sody. Obě tyto přísady důkladně promíchejte, do hotové směsi vložte příbory a nechte ji několik hodin působit. Poté příbory vyndejte, opláchněte v čisté vodě a osušte utěrkou nebo hadříkem. Výsledek vás příjemně překvapí a příbory budete mít čisté a připravené na jakoukoliv událost, která vás čeká.

Účinně pomůže i citron

Stejně jako jedlá soda, i citron skvěle pomůže při čištění a údržbě domácnosti – i s čištěním stříbrných věcí. Citrony se pyšní svými vlastnostmi, jako je odstraňování mastných skvrn nebo dezinfekce různých míst v kuchyni. Skvělým bonusem je jeho vůně, takže pokud chcete, aby příbory příjemně voněly, určitě vyzkoušejte čištění za pomoci citronu.

Fotografie: Pixabay

Připravte si horkou vodu a ze dvou citronů vymačkejte co nejvíce šťávy. Oboje pečlivě promíchejte a do směsi potom příbory umístěte. Opět nechte několik hodin působit a pokud by zrezivělé a černé skvrny stále přetrvávaly, jemně a opatrně je odstraňte houbou. Potom už příbory jen opláchněte v čisté vodě, nechte je osušit a máte hotovo. Jestliže ale potřebujete mít příbory čisté za kratší dobu, namočte zubní kartáček do citronové šťávy a příbory lehce vydrhněte.

Zdroj: Goodhousekeeping, Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]