Vyžeňte pavouky z domácnosti jednou provždy. Jde to i humánním způsobem tak, abyste nepřišli o štěstí

Fotografie: Depositphotos

Pavouci jsou nevítanými hosty ve většině domácností. Existují však velmi účinné způsoby, jak se jich zbavit a jak jim zabránit, aby se k vám domů vůbec dostali.

Existuje jich mnoho různých druhů. Zatímco dlouhonohou „Johanu“ ještě vezmeme na milost, takový sklípkan, to už je kousek, který u většiny z nás způsobí infarktové stavy. Je však třeba připomenout, že pavouci nám doma prokazují i službu, když někde ve skrytém koutku loví mouchy a jiný otravný hmyz. Navíc prý přinášejí štěstí, a tak by se neměli zabíjet. Naše tipy na vyhnání pavouků z domu jsou mírumilovné, přírodní a šetrné i pro vaši domácnost. Nemusíte se tedy bát je vyzkoušet.

Nevoní jim citron

Pavouci opravdu nemají rádi vůni citronu. Všude tam, kde tento voňavý repelent použijete, se už neobjeví. Smíchejte jeden litr vody se lžící esenciálního citronového oleje. Můžete použít i citronovou šťávu, té však musíte přidat větší množství, aby byl repelent pořádně cítit. Můžete ho dát do vaporizéru a kritická místa navonět citronovou párou. Klasický rozprašovač udělá stejnou službu. Jen se pro jistotu vyhněte barevně vymalované zdi.

Použít můžete i jiné esenciální oleje nebo jejich kombinaci. Dobře funguje tea tree, levandule nebo máta. Bílý ocet je také spolehlivým odpuzovačem pavouků. Ten mícháme s vodou v poměru 1 : 1. Rozprašte ho do rohů oken, dveří, na parapety, větrací mřížky a všude tam, kde víme, že se pavoukům daří. Na podzim si nasbírejte pár čerstvých kaštanů. Rozkrojte je a rozmístěte na vhodná místa. Vůni kaštanu i jeho větví pavouci nesnáší.

Zabraňte jim vlézt dovnitř

Pokud se vám pavouky podařilo vystrnadit voňavým postřikem, nyní jim zabraňte, aby váš domov znovu navštívili. Nemáte-li sítě v oknech a dveřích, bude to pro pavouky asi nejsnadnější způsob, jak se k vám dostat. Další cestičkou dovnitř jsou prasklinky podél dveří a oken. Ty se pokuste najít a utěsnit. Otvory ve zdech pro kabeláž, odvětrávání a podobně důkladně zatmelte a umístěte husté síťky proti hmyzu do všech větracích otvorů. Vyžeňte pavouky z půdy, sklepa i garáže. Nainstalujte síťky i na sklepní okénka.

Fotografie: Freepik

Kolem budov se pavouci nejvíce zdržují v zeleni, tedy v záhoncích blízko zdí. Pokud vás navštěvují opravdu ve velkém, ošetřete i okolí domu. Zvenku kolem oken a dveří použijte repelent, nastříkejte ho i na venkovní parapety a na zem před vstup do domu. Postřik používejte opakovaně jednou až dvakrát týdně. Chce to trochu péče a času. Pokud však budete důslední, uvidíte, že pavouci se vaší domácnosti vyhnou obloukem.

Zdroj: Countryliving

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]