Mravenci v domácnosti nemají co dělat. Zbavit se jich lze několika způsoby

Fotografie: Freepik

Mravenci v domě a na zahradě jsou nepříjemní pro většinu lidí. Zejména v interiéru nás dokáží hodně potrápit. Zbavit se jich může být jednoduché, ale musíte přesně vědět, jak toho dosáhnout.

Mravenci jsou obecně malý užitečný hmyz, jejichž životy podléhají přísné hierarchii. Mravenci v domě ovšem nejsou nic příjemného a mnoho lidí netuší, jak se jich efektivně zbavit. Na zahradě jsou prospěšní, ale měli byste si dávat pozor, aby si u vás nezaložili mraveniště, protože to pro vás a vaše záhony dobré rozhodně nebude. Jde-li o běžné množství mravenců, nemusíte si dělat starosti.

Při hledání bezpečného prostoru se mravenci často dostanou i do našich domovů. Nemusíte se jich vždy zbavovat, ale pokud je jich opravdu hodně, měli byste učinit jasné a přesné kroky. Jaké metody jsou nejúčinnější? Existují osvědčené přírodní způsoby? Proč se vyplatí sledovat objevující se hmyz? Co dělat s mravenci na zahradě? Podívejme se na základy této problematiky.

Fotografie: Freepik

Proč se mravenci objevují v domácnosti?

Dům je často skvělým místem pro mravence. Některé druhy si v něm rádi staví hnízda, jiné s ním zacházejí jako s místem, kde je snadné najít potravu. Přítomnost jednoho nebo dvou mravenců by neměla být alarmující, ale pokud se vám po domácnosti potuluje celý dav, je třeba podniknout příslušné kroky na jejich eliminaci z vašeho domova. Jsou sice užiteční, ale mohou být i nebezpeční, protože často přenášejí bakterie a u člověka se může objevit alergická reakce nebo onemocnění.

Jaké kroky musíte udělat? V první řadě najděte zdroj problému. Pokud do domu přicházejí zvenčí, najděte jejich cestu. Po zjištění by měly být cestičky řádně utěsněny. Samozřejmě můžete použít i chemikálie, abyste se s mravenci rychle vypořádali. Měli byste však jednat rozhodně, protože zabití jednotlivých kousků problém nevyřeší. Hmyz se rychle množí a zabité kusy budou nahrazeny novou generací. Samozřejmě, pokud nelze použít silné chemikálie kvůli dětem nebo domácím zvířatům, stojí za to sáhnout po osvědčených domácích metodách.

Fotografie: Freepik

Domácí metody, jak se zbavit mravenců

Pokud se mravenci i přes překážku stále objevují, jednejte rychle. Není nutné zabít celou kolonii hmyzu najednou, pokud s domem zacházejí jen jako se zdrojem potravy. Stačí je účinně odradit od návštěvy vašeho domova. Sledujte migrující hmyz a posypete cesty nasekanými čerstvými bylinkami (mátou, levandulí, majoránkou nebo rajčatovými listy). Určitě se tomuto místu vyhnou, protože pronikavé vůně nemají vůbec rádi.

Stejná místa můžete také potřít vazelínou, pokapat octem nebo citronovou šťávou. Na místo, kudy cestují, můžete také posypat solí, pepřem, práškem do pečiva, jedlou sodou nebo skořicí. Pokud na kuchyňském stole často zůstávají zbytky jídla, můžete kolem také nanést trochu vazelínu. Zabráníte tak mravencům, aby se dostali na pult. Pokud nic nezabere, můžete vyzkoušet borax a smíchat ho s cukrem nebo vařeným vaječným žloutkem. Tuto směs dejte na místa, kde se nejvíce vyskytují.

Zdroj: TheSpruce

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]