Ve vysloužilé lokomotivě z roku 1976 viděl svou příležitost. Netradiční domácnost nabízí vše potřebné

Fotografie: Soldan15 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Fantazie některých lidí opravdu nezná hranice. Šikovnému muži bylo líto staré lokomotivy, a tak ji vlastníma rukama přetvořil na útulné bydlení.

Jim Dotzenrod z americké Iowy se spolu s dcerou Danielle pustili do opravdu nevšedního projektu. Vysloužilou lokomotivu z roku 1976 proměnili na stylové bydlení, které nyní pronajímají turistům. Za tímto počinem je však více než půlroční usilovná práce. Ta se jim však vyplatila. O ubytování v zrekonstruované lokomotivě je totiž velký zájem.

Chtěl mít přilepšení k důchodu

Tento šikovný tesař už je sice v důchodovém věku, ale stále pracuje. S přibývajícím věkem řešil možnosti, jak si na důchod zajistit nějaký příjem navíc. A protože měl velký pozemek, rozhodl se na něm vybudovat ubytování pro turisty. Nakonec však nepostavil skromný dům, ale pustil se do něčeho mnohem stylovějšího. Starou lokomotivu, která měla skončit sešrotovaná, se mu podařilo koupit za 180 000 Kč.

Než se však pustili s dcerou do práce, stál před nimi velký úkol. Těžkou lokomotivu bylo potřeba přemístit na jejich pozemek. Nejdříve zde musel vybudovat stabilní místo. K tomu mu posloužil skutečný kus železniční tratě s kolejemi, na které poté za pomoci jeřábu lokomotivu umístili. Jenom převoz této krásky vyšel na téměř 50 000 Kč.

Když byla lokomotiva konečně na svém místě, mohli se pustit do práce. Představu a styl celému projektu dala Jimova dcera Danielle. Nejprve se však museli zbavit starého vybavení a pořádně vnitřní prostory vyčistit. Zápach nafty byl totiž velmi silný a nějakou dobu trvalo, než se jim definitivně podařilo tento nepříjemný pach z povrchů dostat.

Interiér je stylově zařízený

Podlaha v obytné části je ze čtvercových dubových kazet, které jsou dominantním designovým prvkem. Ze spodní části pak vede dřevěné schodiště do patra, kde je vybudovaná malá ložnice. Do lokomotivy se také vešla rozkládací palanda a vzniklo tak útulné ubytování až pro čtyři osoby. Dotzenrodovi mysleli na všechno, a tak pro strávení dovolené nechybí vůbec nic.

V důchodu si splnili sen stát se kočovnými nomády. Pár přestavěl náklaďák na pohodlný mobilní dům

Danielle si dala záležet na tom, aby uvnitř zůstaly zachovány některé stylové prvky. Proto se na toaletě můžete kochat výhledem z vlakového okénka, nebo si sednout na zrekonstruované posezení pro strojvůdce. Celková rekonstrukce lokomotivy jim zabrala asi 300 hodin práce a dalších přibližně 100 000 Kč na nákup materiálu. Ve stylovém bydlení se teď dveře netrhnou a starou lokomotivu si mohou turisté pronajmout přes Airbnb.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]