V důchodu si splnili sen stát se kočovnými nomády. Pár přestavěl náklaďák na pohodlný mobilní dům

Fotografie: Mike Mozart / Creative Commons / Attribution 2.0

Postarší manželé si po odchodu do důchodu koupili náklaďák a přestavěli ho na mobilní dům. Momentálně v něm bydlí, ale mohou s ním i cestovat.

Celoživotním snem Claytona a Teresy bylo stát se po odchodu do důchodu kočovnými nomády. Chtěli cestovat po Kanadě, ale protože nenašli mobilní domek, který by odpovídal jejich náročným kritériím, rozhodli se postavit si vlastní.

Vysoké požadavky na bydlení

Clayton s Teresou se rozhodli na „stará kolena” cestovat. Jelikož je po odchodu do důchodu nic nedrželo na místě, začali si plnit svůj sen. Po prozkoumání trhu a nabídek mobilních domů však přišlo rozčarování. Žádný neodpovídal tomu, co si přáli. Nezdálo se jim, že by kterýkoliv z nich vydržel cestu Kanadou tak, jak si ji naplánovali. Nezbývalo tedy nic jiného, než se pustit do práce a postavit si ho na míru vlastníma rukama.

Koupili si ojetý nákladní automobil a k němu pořídili návěs. Do přestavby se pustili sami, neboť to považovali za jednodušší, než někomu vysvětlovat specifika, která ve svém domku chtěli. Nejen z tohoto důvodu, ale i kvůli pandemii Covid-19 jim celá přestavba zabrala téměř 5 let života. Povedlo se jim však vytvořit monstrózní domov na kolech, na který se mohou ve všech ohledech spolehnout a znají ho do posledního šroubku.

Připraveni na cesty

Manželé se snažili, aby byl jejich dům na kolech co nejekologičtější, čímž chtěli vyrovnat množství potřebného paliva na cesty a zplodiny z nákladního auta. Využívají tedy solární energii, recyklují vodu a celkově se snaží svou domácnost vést udržitelným způsobem. Za přestavbu návěsu i nákladního automobilu včetně všech prací utratili ve výsledku přes 180 000 dolarů (necelé 4 miliony Kč).

Už ale v samotné kabině auta mohou minimalisticky fungovat, neboť zde mají zavedenou vodu, umyvadlo i lednici a v horní části kabiny je postel. Návěs pak obsahuje kuchyni standardních rozměrů se všemi běžnými spotřebiči. Zajímavostí jsou točité schody, které vedou do patra. Manželé zde mají ložnici, čtecí koutek pro Teresu či výklopnou terasu. V jejich mobilním domě je samozřejmě i sociální zázemí se sprchou a toaletou.

Zdroj: Upworthy

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]