Čas, slunce a jiné povětrnostní podmínky se do značné míry podepisují právě na našem zahradním nábytku. Obzvláště, pokud jej necháváme volně na zahradě.
Zahradní nábytek je z velké většiny vyroben ze syntetického ratanu nebo plastu. I přesto, že ratan je odolnější vůči venkovním podmínkám, i on po čase podlehne a postupně dojde k jeho opotřebení. Výhodou tohoto materiálu je ale skutečnost, že jeho povrch neobsahuje žádné záhyby ani skryté prohlubně, ale je zcela hladký.
Starý a nevzhledný plast nahradil ratan
Díky tomu je jeho čištění a povrchová úprava mnohem jednodušší, než tomu bylo u nábytku vyrobeného z plastu. Vzhledem k vlastnostem povrchu nábytku na něm nedochází ani k hromadění prachu. Na jeho umytí nám bohaté postačí mýdlová voda a měkký kartáč. Díky tomuto postupu dojde k odstranění povrchových nečistot, poté je doporučeno nábytek opláchnout ještě obyčejnou vodou.
V žádném případě si na pomoc nebere houby s hrubý povrchem, nebo dokonce drátěnky. Vyhnout bychom se měli také chemickým čistícím, obzvláště těm, které mají příměs abrazivních látek. Povrch by nevratným způsobem mohla poškodit také různá bělidla nebo rozpouštědla. V případě silného znečištění je proto mnohem lepším řešením jíl. Povrch nábytku nepoškodí a může nám v boji s odolným skvrnami pomoci.
Spolehlivé ochrany dosáhneme pomocí barvy
Pokud ani jedna z metod nezabere, je možné vzít si na pomoc například iron. To je produkt, který se běžně využívá na čištění oken. Dlouhodobou výdrž zahradního nábytku podpoříme tím, že o něj budeme preventivně pečovat. Na začátku, ale i na konci letní sezóny je dobré jej ošetřit pryskyřicí.
Díky tomu jeho povrch ochráníme a bude nám sloužit delší dobu. Vhodným řešením je také barva. Nábytek je potřeba nejprve opatrně očistit za pomoci odmašťovače a následně jemným štětcem nanést barvu po celé ploše. Nesmíme zapomínat ani na drobné záhyby a zákoutí, která právě zahradní nábytek má. Barvu je dobré nanést ve dvou vrstvách, díky tomu bude odolnější.
Zdroj: Goodhousekeeping