Tipy, jak přeměníte svůj trávník na živý ekosystém

Pokud jste majiteli velké travnaté plochy a chcete – li ji udržet zdravou a fungující, je potřeba se o ni řádně starat. Co je potřeba dělat či nikoli, aby byl váš trávník dobře fungující a hlavně živý ekosystém?

Používání hnojiva

Každá rostlina pro svůj růst potřebuje hnojivo. To platí i o dobře udržovaném trávníku. Rozmyslete si však dobře, jaké druhy hnojiva budete používat. Velmi snadné a hlavně bezpracné používání nabízejí hnojiva průmyslová. Prostě zajdete do obchodu a nějaký druh si vyberete. Co však tato hnojiva nahradit hnojivem přírodním. Jeho výroba sice zabere více času, ale o to kvalitnější a hlavně ohleduplnější k životnímu prostředí bude. Ideální je domácí kompost. Suroviny na něj získáte zcela zdarma a váš trávník se vám za něj odvděčí.

Sekání

Sekačka je sice malá, ale může být jednou z příčin znečištění životního prostředí. Provoz standardní sekačky po dobu jedné hodiny produkuje velké množství emisí. Můžete tedy nechat trávu volně růst nebo použít ruční sekačku či kosu.

Spoléhejte se na volně rostoucí rostliny

Existuje důvod, proč divoké rostliny dobře fungují ve svém rodném prostředí – vyvinuly se za miliony let, aby byly optimálně vhodné pro konkrétní podmínky. Pokud se tedy budete spoléhat na rostliny, které na vašem trávníku rostou a nebudete se snažit o změnu složení, bude váš trávník prospívat.

Zavlažování

Pokud žijete v suchém prostředí a chcete – li mít trávník, který se zelená, je potřeba jej zavlažovat nebo se zaměřit na rostliny, které jsou méně náročné na vodu. Velice pomůže i stín, který vytvoříte díky výsadbě košatých stromů.

Organická ochrana proti škůdcům

Nemusíte používat pouze chemické prostředky. Vyzkoušejte přirozenou ochranu proti škůdcům, přilákejte do zahrady přirozené nepřátele škůdců.

Obrázek: naturallivingideas