Tipy, jak pozvednou interiér obyčejné domácnosti na vyšší úroveň. Sousedé budou jen tiše závidět

Fotografie: Depositphotos

Pokud zařizujete nový byt nebo už vám nevyhovuje interiér toho stávajícího, máme pro vás pár rad, na co se zaměřit, aby interiér působil kompaktně a vy jste se v něm cítili dobře.

Práce interiérových designerů je často dechberoucí. Mají mnoho zkušeností a dokážou vykouzlit skutečně originální a krásné interiéry. Ne každý si však jejich služby může dovolit. Mnozí si také chtějí zařídit byt skutečně po svém, aniž by jim do toho někdo zasahoval. Osvědčené rady pak mohou pomoci k tomu, aby výsledek přeměny vyhovoval majiteli, ale zároveň měl punc profesionality.

Zlatá designérská pravidla

Každý člověk má jiný vkus a cítí se dobře v jiném prostředí. Tyto designérské rady jsou tedy obecné. Je to návod, na co se při budování interiéru zaměřit, aby působil kompaktně, útulně a vkusně. Je jedno, zda děláte kompletní interiér, nebo jen chcete trochu oživit ten stávající. V obou případech se zkuste zaměřit na tato doporučení.

Udělejte si plán

Určitě máte svůj oblíbený styl a víte, co se vám v interiéru líbí a co ne. Pokuste se své představy co nejvíce konkretizovat a udělejte si vlastní náčrty a plánky. Inspirace najdete na internetu plno. Zkuste třeba Pinterest. Vyhledejte na něm fotografie interiérů, které ladí s vaší představou. Uložte si je na svůj účet a zkuste se zaměřit na takové, které i dispozičně odpovídají vašemu interiéru. Získáte tak mnohem lepší představu, jak by místnost asi vypadala.

Fotografie: Freepik

Vyberte tři barvy

Dodržujte pravidlo tří barev. Pokud se nemůžete rozhodnout, které barvy v interiéru chcete, zkuste otevřít šatník. V něm možná velmi rychle poznáte, která barva je skutečně vaše oblíbená a cítíte se v ní pohodlně. Vybrané barvy by k sobě měly ladit. To ale neznamená, že budete vybírat jen odstín jedné barvy. Nejste-li si svým citem pro barvy jistí, vyhledejte si ladící kombinace na internetu. S jednou barvou počítejte na stěny, druhou použijte pro velké kusy nábytku a třetí na drobné dekorace jako polštáře, květináče či lampičky.

Budiž světlo

Správně zvolené osvětlení interiér dokáže povznést na vyšší úroveň. Zaměřte se nejdříve na to, při jakém osvětlení se cítíte dobře, a až poté zvolte konkrétní umístění. Každému není příjemné ostré světlo a raději zvolí více světelných zdrojů s menší intenzitou. Světla a lampy samy o sobě pak mohou být designovým kouskem. Pokud k sobě stylem ladí, budou krásným doplňkem, který může podtrhnout celý interiér.

Pravidlo malý s velkým

Designéři nabádají, abychom v každé místnosti měli jeden kus dominantního výraznějšího nábytku. Může to být obrovský ušák, velká pohovka, designová skříň nebo komoda. Mnoho menšího nábytku v místnosti tříští pozornost a působí chaoticky. Jeden velký kus pak působí sjednocujícím dojmem. Stejně tak postupujte i s dekoracemi. Mezi těmi drobnými by se měla objevit i nějaká větší. Toto pravidlo pomáhá k tomu, aby interiér působil vyváženě, a funguje i v menších místnostech.

Fotografie: Freepik

Rostliny, kam se podíváš

Nemusíte mít doma hned prales, ale rostliny v interiéru jsou pomyslnou třešničkou na dortu. Vyhrát si můžete s jejich tvary, barvou i designem samotných květináčů. Kromě klasických pokojovek můžete některé kouty a komody oživit květinovým aranžmá ve stylu vašeho interiéru. Fantazii se meze nekladou, rostliny vždy budou prostor zútulňovat, vytvářet příjemnou atmosféru a vy se budete cítit pohodlně vedle kousku živé přírody.

Zdroj: MasterClass

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]