Věnujte čištění radiátorů větší pozornost, abyste je zbavili nahromaděného prachu a nevytvářili tak doma škodlivé prostředí pro vaše zdraví.
Radiátor není zrovna místem, kterému by člověk věnoval výraznou pozornost, když dojde na úklid. Setřít prach z povrchu a je hotovo, tak zpravidla vypadá celé čištění topení. Jenže to je velká chyba, protože právě uvnitř radiátoru se skrývají chuchvalce prachu, který se později dostává do vzduchu, jejž dýcháte, což rozhodně neprospívá vašemu zdraví.
Prach je pro lidské zdraví nebezpečný
Ačkoli se čistění radiátorů může na první pohled zdát složité, není tomu tak. Přestože malá vzdálenost mezi zdí a topením a také úzké mezery uvnitř nedávají příliš mnoho šancí k důkladnému čištění, je možné radiátor zbavit prachu snadno a rychle. Je důležité, abyste topení čistili pravidelně, větší koncentrace prachu v domácnosti je pro lidské zdraví nebezpečná, může způsobit chronickou únavu, podráždění očí, malátnost, bolesti hlavy a migrénu, v horších případech alergie, včetně ekzému, jak uvádí Healthline.
Jak se zbavit prachu v radiátorech
Existuje jednoduchý způsob, jak zbavit vnitřek topení prachu. Zatímco to u žebrovaných radiátorů není větší problém, zde to zvládnete s vysavačem s tenkým nástavcem, deskové představují výzvu. V tomto případě se však obejdete i bez demontáže horní mřížky, jak uvádí server Kobieta. Budete potřebovat jen dvě věci – pytel na odpadky a fén.
Kdo tohle nedělá před topnou sezónou, ten jako by vyhazoval peníze z okna. Zvládne to i naprostý laik
Než přejdete k samotnému čištění, ujistěte se, že je radiátor vypnutý. Nyní umístěte pytel na odpadky pod spodní část radiátoru, můžete si pomoci lepicí páskou, aby lépe držel. Na několika místech sáček propíchněte. Vezměte fén, umístěte kolmo k horní části topení a zapněte na nejsilnější proud vzduchu. Veškerý prach z radiátoru by měl skončit v pytli na odpadky. Jak správně nastavit topení, abyste nevyhazovali peníze oknem, jsme již na BydlímeÚtulně radili.
Napište komentář