Šperky po babičce mohou zářit novotou. Nejlepší způsoby, díky kterým budou v perfektním stavu celé roky

Fotografie: Freepik

Čas od času potřebuje vyčistit každý šperk, ten stříbrný není žádnou výjimkou. Těmito postupy nemusíte čistit jen stříbrné šperky. Jsou to postupy vhodné i pro čištění jakýchkoliv dalších stříbrných věcí např. vidliček, nebo broží.

Každé stříbro časem zachází a ztrácí svůj oslnivý lesk. Všechny šperky tmavnou z mnoha důvodů jako je působení lidského potu na produkt, nebo působení různých kosmetických přípravků jako jsou parfémy, krémy a dekorativní kosmetika. Není ale nemožné, zbavit se zašedlosti v klidu doma. Nemusíte šperky nosit na vyčištění ke zlatníkovi. Postupy jsou vcelku jednoduché, a navíc Vám ušetří čas i peníze. Pro stříbro jsou perfektní zejména tyto postupy:

  • peroxid vodíku
  • kuchyňská sůl
  • jedlá soda
  • aluminiová folie

Peroxid vodíku v boji proti zašlosti stříbra

Peroxid vodíku je skvělý přípravek, který Vám zaručí krásné a lesklé stříbro. Je to postup, který je známý už pár řádek let a patří k jedněm z nejoblíbenějších. Tento recept na čištění stříbra znaly již naše babičky. Není zapotřebí nechávat si čistit šperky pouze u odborníka a nepotřebujete ani žádné speciální náčiní.

Stačí, když smícháte jeden díl pialy s osmi díly peralu a zředíte je studenou vodou. Nejprve šperky opláchněte teplou vodou a mýdlem. Poté je všechny ponořte do nádoby s připraveným roztokem tak, aby byly celé ponořené v roztoku. To roztoku umožní působit na celý šperk a lépe jej vyčistí. Šperky nechte přes noc v roztoku. Ráno je vyndejte, osušte a vyleštěte houbou, nebo štětcem.

Pomůže Vám také obyčejná kuchyňská sůl

I kuchyňská sůl je vhodnou ingrediencí pro péči o stříbro. Není ale vhodná na šperky, které jsou zdobené vsazenými kamínky. Sůl by je vytlačila ven. V žádném případě stříbro nedřete krystalky soli, poškrábali byste si všechny šperky. Aby sůl byla prospěšná, musíte z ní udělat roztok. Rozpusťte půl hrníčku soli ve třech hrníčkách vody.

Fotografie: Pixabay

Když použijete teplou vodu, sůl se rozpustí lépe a rychleji. Připravený roztok dejte na plotnu a přiveďte k varu. V bodu varu oheň vypněte, do roztoku ponořte všechny šperky, které chcete vyčistit a přiklopte hrnec pokličkou, ať z něj neutíká teplo. Nechte šperky hodinu koupat. Pak je vyndejte a spláchněte z nich sůl čistou vodou.

Ani jedlá soda není méně účinná

Jedlá soda je levný způsob, jakým lze stříbro doma vyčistit. Je ideální pro čištění stříbra, které je zašlé, tmavé a zčernalé. Opět není jedlá soda vhodnou metodou pro šperky s kamínky. Rozpusťte šest polévkových lžic jedlé sody v jednom půl litru vody. Roztok opět dejte na plotnu a přiveďte k varu, stejně jako kuchyňskou sůl. Věci ponořte do vroucí vody, oheň úplně vypněte a přiklopte pokličkou, ať neutíká teplo. Nechte roztok devadesát minut působit. Až roztok dopracuje, vyndejte stříbrné věci z vody a opláchněte je od jedlé sody.

Fotografie: Pixabay

Nápomocná Vám bude i aluminiová folie

Kdo by v kuchyni neměl tak potřebnou věc, jako je hliníková folie? Využijte toho, že jedlá soda spolu s hliníkovou folií vytvoří reakci, při které vytvoří látky, které pohlcují plak vzniklý na stříbru. Drahý kov netrpí žádnými agresivními surovinami, stříbro se Vám odvděčí krásou, leskem a dlouhou životností.

Ustříhněte si kus aluminiové folie a roztrhejte ji na poměrně malé kousky. Tyto útržky umístěte do hluboké misky. Na tyto kousky rovnoměrně rozsypejte dvě lžičky jedlé sody. Tuto mísu zalijte vroucí vodou. Započne chemická reakce, která vytvoří pěnu. Nechte stříbro ještě čtvrt hodiny pod pěnou. Pak stříbro vyndejte a opláchněte studenou vodou. Až z něj spláchnete pěnu, vykoukne na Vás krásný lesk.

Tak to vidíte. Vyčistit pár stříbrných věcí není žádná tragédie. Jedná se o velmi jednoduché postupy. Každý si v nich určitě vybere postup, kvůli kterému nemusí do obchodu. Alespoň nějaké z těchto věcí máte určitě doma.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]