Vylévání použitého oleje do dřezu je častou lidovou chybou. Podporuje ucpávání odtoku

Fotografie: Depositphotos

Právě jste dokončili smažení výborných vepřových kotlet. Když ale vezmete do ruky pánev, máte v hlavě asi jen dvě možnosti. První je dřez, druhým toaleta.

To jsou dvě cesty, jimiž se v mnoha případech vydává horký olej. A je to velmi dobrý zárodek pro ucpané odtokové kanálky, nepříjemný zápach, hnilobu a další potíže. Kam tedy použitý kuchyňský olej opravdu patří? Ačkoli to je jednoduchá možnost, nejedná se o dlouhodobě fungující řešení. Horký olej je sice tekutý, v potrubí ovšem rychle ztuhne a poslouží jako základ pro bariéru. Zachytí se v něm další nečistoty a pak budete mít co řešit.

Nevyužitá surovina

Pokud bydlíte v bytě, zaděláváte tak na problémy nejen u sebe, ale dost možná i u sousedů. A rozbíjení kanalizace kvůli něčemu takovému není nikdy příjemná záležitost. Jak tedy jedlé tuky a oleje třídit a kam s nimi? Použitý potravinový tuk je dle TříděníOdpadu cenným materiálem. Dá se totiž bez potíží recyklovat, využití najde třeba jako složka biologických paliv. Je tedy na místě mu doma vyhradit místo, rozhodně ho nevylévejte do kanalizace. Naše spotřeba tuku stále roste.

Jen v roce 2018 to bylo dle statistik skoro 18 kilogramů na osobu. Lze třídit zbytky oleje po smažení, z fritovacích hrnců, tuhé tuky jako máslo, salátové zálivky, nakládané sýry nebo oleje z konzervovaných potravin. Na druhé straně není možné třídit technické oleje, vazelíny, kosmetické oleje nebo barvy a laky. Prvním krokem je nalít je do PET lahve, rozhodně ne skleněné. Tu můžete odevzdat na sběrném dvoře nebo najít speciální kontejner. Přinejhorším směsný odpad.

olivový olej detail
Fotografie: Pixabay

Špína v odtoku bude muset o dům dál. Vyprovodit ji spolehlivě dokáže i jedlá soda a ocet

Zbytečně moc směsného

To by však mělo být až poslední řešení, ačkoli popelnici má doma každý. Podle CNNPrimaNews je ovšem omezení právě směsného odpadu pro budoucnost našeho životního prostředí zásadní. Na skládkách totiž nakonec končí celá řada odpadu z domácností, který by šlo ještě využít. Když už jste se setkali doma se zápachem z potrubí, může vám pomoci „krtek“, jehož postup pro aplikaci jsme už na Bydlíme Útulně rozebírali. Vždycky je však lepší tomu předejít.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]