Špína v odtoku bude muset o dům dál. Vyprovodit ji spolehlivě dokáže i jedlá soda a ocet

Fotografie: Fructibus / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik, díky kterému zbavíte odtok veškeré usazené špíny a dalších nečistot. Zvládnete to i bez demontáže a agresivních chemikálií.

Odtok v koupelně i kuchyni je často vystavován velkému množství nečistot, které v něm mohou uvíznout a způsobit celou řadu problémů a nepříjemností. Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak ho vyčistit i bez chemikálií a namáhavé práce. Podle webu iReceptář vám k tomu poslouží běžně dostupné suroviny z vaší domácnosti. Sami jsme tento trik vyzkoušeli a výsledek předčil naše očekávání.

Jak poznat ucpaný odtok

Jedním z prvních příznaků, že je něco špatně, je většinou pomalejší odtok vody. Nahromaděná vrstva nečistot však může vytvářet velmi nepříjemný zápach, který se pak line celou koupelnou. Čím větší je množství usazených nečistot, tím je zápach horší. Abyste předešli jeho tvorbě, musíte ho pravidelně čistit a předejít nadměrnému hromadění vlhkosti v koupelně, o čemž jsme psali již dříve v článku na BydlímeÚtulně.

Co budete k čištění odpadu potřebovat

Přestože je v obchodech k dostání velké množství speciálních čisticích přípravků, jejich používání se z dlouhodobého hlediska nedoporučuje, protože mohou negativně ovlivnit nejen životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Již v dřívějším článku na stránkách BydlímeÚtulně jsme doporučovali tyto prostředky nahradit přírodními surovinami. Vhodnými pomocníky jsou jedlá soda a ocet.

Jak připravit směs na čištění odtoku

Abyste se zbavili problému s neodtékající vodou nebo dráždivého zápachu, připravte si k čištění odtoku 5 polévkových lžic jedlé sody nebo prášku do pečiva, 1 hrnek octa a 1 hrnek vody. Díky těmto surovinám snadno odstraníte i tu nejodolnější špínu a voda bude moci opět snadno odtékat. Tato metoda vám navíc zabere jen pár minut vašeho času.

Rychlá a pohodlná cesta ke svěží koupelně, která oslní i hosty: Klíčem je péče o odtok i vlhkost

odtok dřezu
Fotografie: Geoprofi Lars / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Nejdříve do odtoku nasypte prášek do pečiva. Hrnek vody a octa nalijte do hrnce a dejte vařit. Vroucí směs nalijte do odtoku naplněného jedlou sodou a nechte asi 30 minut působit. Po této době stačí pustit vodu a odtok důkladně propláchnout. Vynikající účinky této metody potvrzuje internetový portál Prima Living i naše čtenářka Gabriela N. z Rudolfova: „Odtoky pravidelně čistím jedlou sodou a vroucím octem s vodou a už dlouho se nám nestalo, že by se ucpaly.“

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]