Igelitový sáček s vodou nepustí hmyz přes práh. Stačí do něj ponořit pár mincí

Fotografie: BydlímeÚtulně

S rostoucími teplotami se domů vkrádají hosté, které tam nikdo nezval. Řeč je v tomto případě hlavně o mouchách a komárech. Naštěstí je tu jednoduchý trik, jak na ně.

Problém se projevuje hlavně na jaře a v létě, kdy se hmyz stává opravdu neodbytným. Najde si každou skulinku a vesele se věnuje průzkumu vaší domácnosti. Ne vždycky se ho podaří záhy zlikvidovat, tím pádem sedá i na potraviny nebo přímo na hotová jídla. Viděli jste ale už u někoho tento trik? Jde o igelitový sáček naplněný vodou tak, aby obsah nepřetékal a sáček se dal snadno zavěsit. Kromě tekutiny je v něm i několik mincí.

Snadný trik na zaplašení hmyzu

Pak se tento sáček pověsí poblíž dveří a oken. Podle lidí, kteří tuto metodu praktikují, mouchy nenávidí vodu. Jakmile na sáček narazí, díky mincím si myslí, že je jich tam hned několik. Jsou tak velmi zmatené. Jejich zkreslené vnímání jim tak říká, že je před nimi obrovské množství vody. Se vší tou tekutinou před sebou tak nemohou dělat nic jiného než uniknout. Podle jiných zase prchají při pohledu na svůj zvětšený obraz. Podle dalších jde jen o lom světla.

Právě to je nástroj, který používají k navigaci během letu. Klíčové je však použití právě vodního vaku. Dle poslední zmíněné teorie prchají mouchy kvůli lomu světla. Skládané oči tohoto hmyzu jsou nadmíru citlivé, dovolují však rozhled na téměř 360 stupňů kolem jejich těla. Moucha má totiž dvě oči, které se skládají z 3 000 – 6 000 jednoduchých očí.

Vyžeňte obtížný hmyz z domácnosti pomocí obyčejného hřebíčku. Přestaňte se bát ho používat i mimo kuchyni

pohled na kuchyni
Fotografie: Pixabay

Skepse, pověra, popularita

Orientační smysl využívaný během letu je dán právě světlem. Kdykoli se moucha divá kolem sebe, nevidí svět jako jeden obraz, nýbrž jako složenou mozaiku. Právě z tohoto důvodu se mají při pohledu na lom světla způsobený sáčkem s vodou cítit tak zmateně, že raději odletí pryč. Existují ovšem i tací, kteří princip tohoto triku vidí jako pouhou pověru. Případně rovnou skeptici, dle nichž jde o naprostý nesmysl. I tak si však trik získal popularitu a má své zastánce.

Zdroj: Virali

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]