Vykutálená komunikace zlodějů o domácnostech: Značkami informují o příležitostech

Fotografie: Depositphotos

Delší nepřítomnost v bytě nebo domě dnes není u žádného člověka ničím zvláštním. Dovolená, služební cesta, delší pobyt v zahraničí, stačí si vybrat. Na to zloději čekají.

Obvykle totiž pracují v organizovaných skupinách, což je už prakticky nutnost. Navíc jim to značně usnadňuje práci. To však nevyhnutelně vyžaduje nějakou formu komunikace. Jaké tyto skupiny tedy používají kódy? Co ovlivňuje, jaký dům a kdy budou chtít vykrást? Vniknutí do bytu je dnes pro organizovanou skupinu velmi jednoduché. Obvykle tomu předchází delší příprava, někdy jim sousedi dokonce pomáhají odnosit věci dolů.

Nevinně vypadající první průzkum

Přitom v tom není nějaké zlé spolčení. Ale lupiči kolikrát vystupují jako instalatéři nebo stěhováci a souseda nenapadne o tom pochybovat. Stejně tak se stává, že k loupeži dojde zcela spontánně. Oběť je rychle vybrána a lupiči se vydávají například za správce budovy. Majitel si hrozbu vůbec neuvědomí a zcela zaskočený takové lidi pustí dál. V takových případech jsou prvotním cílem drobné věci – peněženka, šperky, uložená hotovost.

Tato návštěva – kromě jasné kořisti pro zloděje – slouží také k dalšímu rozlišování. Zloději totiž vidí, co máte doma, případně jaké bezpečnostní prvky na ně ještě čekají. Kromě toho používají několik znaků, které přes svou známost stále platí.

Jaké znaky lupiči používají a co znamenají?

  • Kříž – vloupání vyžaduje plán, je potřeba opatrnost.
  • Pět kruhů – zloděj dává echo, že uvnitř domu jsou peníze.
  • Trojúhelník – v domě žije jen jedna žena.
  • Cikcak – uvnitř domu čeká pes.
  • Obrácené Y nebo řecká alfa – dům je zabezpečený pomocí alarmu.

Můžete narazit i na pásku, která utěsňuje zámek, případně peníze na rohožce. Když je nikdo nesebere, je to ukázka toho, že majitelé nejsou delší dobu doma. Každý takový incident nebo soubor úkazů by neměl být brán na lehkou váhu.

Jak domov před zloději aspoň nějak ochránit?

Zlodějům asi nikdy úplně nezabráníte ve vstupu, lze jim ovšem dát do cesty dostatek překážek, a tak je odradit. Nikdo z nich totiž nemá zájem uvnitř objektu trávit čas navíc. Pro základní ochranu kupte solidní alarm a nainstalujte na dveře dodatečné kvalitní zámky. V panelových domech se rozhodně vyplatí monitorovací systém. Jakmile se budete delší dobu pohybovat někde mimo domov, požádejte někoho z rodiny o průběžný dozor.

zámek a klíče
Fotografie: Pixabay

Nechávejte hlavně vybírat schránku i kontrolovat vnitřek. Podstatné je, aby zloději nezískali dojem vaší delší nepřítomnosti. Nebo minimálně dostávali smíšené signály. Chystáte-li se pryč jen na jeden večer, nechte uvnitř rozsvíceno. Máloco je větší lákadlo než zcela temný dům v klidné čtvrti. Existují i lampy s časovačem, které po nastavení simulují pohyb uvnitř domu. Pravdou však je, že rytmus se dá odpozorovat, a pak je jasné, že jde o náhražku.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]