Kávová sedlina nalezne široké spektrum využití v domácnosti. Vyhazovat ji je zbytečná chyba

Fotografie: Getty Images

Patříte mezi milovníky kávy? Už dávno je vědecky prokázáno, že pokud pravidelně pijete kávu, můžete si užívat řady blahodárných účinků. Mnoho svede ale také kávová sedlina. Využití tohoto jinak v podstatě odpadního materiálu, je široké po celé domácnosti.

Dejte sbohem hmyzu a škůdcům

Jako první velmi užitečné použití kávy si představíme s ohledem na hmyz a škůdce. Káva totiž obsahuje látky, které se vyznačují toxicitou pro nezvané hmyzí návštěvníky a škůdce. Může se jednat třeba o mravence, ale také o ovocné mušky, komáry a různé brouky, které doma zkrátka nechceme

Fotografie: Freepik

Kávovou sedlinu můžete na místa, která hmyz navštěvuje, jednoduše nastražit. Vytvoří se tak přirozená bariéra, kde nebude chtít hmyz vkročit. Proti létajícímu hmyzu zkuste šálek se sedlinou v místnosti.

Odstraní pach domácích mazlíčků

Máte doma koberec a zároveň domácí mazlíčky? Potom jistě víte, že se do něj může dostat nepříjemný zápach právně od vašich zvířecích kamarádů. Na postižená místa na koberci lze umístit kávovou sedlinu, ideálně s kávovým filtrem, abyste si neudělali nepořádek.

Neutralizace jiných pachů

Nejsou to ale pouze domácí mazlíčci, kteří mohou vytvořit nepříjemný zápach. Pokud se třeba často potíte v botách, můžete využít kávovou sedlinu i zde. V kávě se nachází dusík, který právě stojí za tím, že umí pohlcovat zápachy. Můžete si tak vyrobit podstatě přenosné osvěžovače, které umístíte v tomto případě třeba právě do bot.

Odstranit tímto způsobem ale můžete třeba i zápach z ponožek nebo z vaší sportovní tašky do fitka. Dokonce můžete do šálku umístit sedlinu a tu dát do lednice, kde rovněž absorbuje pachy příliš aromatických potravin.

Další využití kávové sedliny v domě

V domě je celá řada dalších míst, kde se kávová sedlina uplatní. Dokonce můžete okolo domu v zimě posypat ledové plochy, abyste neuklouzli, také zde se skvěle hodí kávová sedlina. Využití má ale třeba i při čištění, výborná je na čištění krbu. Pokud potřebujete vybrat v krbu popel a posypete jej kávovou sedlinou, tak se vám nebude tak prášit, protože káva na sebe popel váže.

Fotografie: Freepik

Vlastností kávové sedliny lze využít ale také při čištění třeba v kuchyni. Lépe tak odstraníte mastnotu a usazeniny ze špinavých hrnců a pánví. Ty se vždy hodně špatně čistí. Jednoduše dejte na pěnovou houbičku trochu kávové sedliny a nádobí myjte, jak jste zvyklí.